Státní dluhopisy: Půjčíte své zemi?

11. 8. 2011 – 12:46 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Státní dluhopisy: Půjčíte své zemi?
Stát počítá s tím, že si dluhopisy koupí zhruba sto tisíc lidí, kteří během příštích čtyř let půjčí státu celkem čtyřicet miliard korun, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí připravuje vydání prvních státních dluhopisů pro soukromé osoby. Minimální částka bude tisíc korun, úroky by mohly být kolem dvou až tří procent, uvádí čtvrteční vydání deníku MF Dnes.

Ministerstvo podle deníku možná už letos v listopadu vydá první dluhopisy určené výhradně občanům a neziskovým organizacím. Vyplývá to z materiálů, které ve středu prošly vládou.

Stát počítá s tím, že si dluhopisy koupí zhruba sto tisíc lidí, kteří během příštích čtyř let půjčí státu celkem čtyřicet miliard korun. Zájemci o dluhopisy si budou muset připravit minimálně jeden tisíc korun. Budou si moci vybrat mezi dluhopisy jedno až dvouletými a pěti až šestiletými. Přesnější údaje zatím ministerstvo neuvedlo.

Psali jsme: Státní dluhopisy: Půjčit Česku už budete moct i vy

"Neděláme to proto, že bychom naše dluhopisy už neměli komu prodat. Naopak je o ně značný zájem. Hlavní je, aby z výnosu těchto dluhopisů netěžily jen zahraniční firmy, ale chceme tuto možnost nabídnout i českým domácnostem," poznamenal už dříve Kalousek.

<%Anketa231%>

Analytici odhadují, že krátkodobý státní dluhopis by mohl stát nabídnout s úrokem nad jedno procento, střednědobé mezi dvěma a třemi procenty. Úrokovou míru stanoví ministerstvo financí až těsně před vydáním.

Může vás zajímat:

- Každý osmý Čech má zájem o koupi státních dluhopisů, prodávat by je měly banky

- Dluhy se platit nemusí? Aneb jak splatit státní dluh? - NašePeníze.cz

- Tomio Okamura: Stát je v dluzích a peněz občanům sebral víc než dost

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články