Státní důchody v ČR čeká prudký propad

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

Státních důchody v Česku čeká strmý propad, oproti průměrné mzdě klesnou ze současných 46 procent na 26 procent v roce 2050. V úterý o tom prostřednictvím studie akademického pracoviště Cerge-EI informovala jedna z tuzemských bank.

Výsledky studie jsou pádným argumentem na, mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené, spoléhání na stát, Foto:SXC

Výsledky studie jsou pádným argumentem na, mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené, spoléhání na stát, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Pokud dnes lidé s průměrnou mzdou 25 tisíc korun vstupují do penze s částkou 11 240 korun, současní třicátníci by od státu na důchod dostali 6 500 korun,“ uvádí studie. Propad životní úrovně přitom musí očekávat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících dvaceti let totiž budou od státu dostávat důchody nižší cca o 10 procent.

TIP: Kalkulačka: Spočítejte si jak se vám ne/vyplatí penzijní reforma

TIP: Chcete se zajistit na stáří? Zorientovat v reformě penzí? Kontaktujte nás přes redakci! Přidejte Váš telefon a bydliště. Naši odborníci Vám osobně poradí.

„Výsledky studie jsou pádným argumentem na, mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené, spoléhání na stát. Ano, nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ upozornil Ondřej Schneider, výzkumník institutu IDEA při akademickém pracovišti Cerge-EI. Podle jeho slov je dnešní důchodový systém nejméně výhodný pro mladší generace, ty by do něj odvedly třikrát více, než by z něj získaly.

Tato prognóza zvyšuje podle výzkumu jedné z tuzemských bank výhodnost vstupu do takzvaného II. pilíře penzijní reformy pro mnohem širší skupinu lidí, než se doposud předpokládalo. Zatímco poslední výpočty expertů banky z počátku letošního roku hovořily o výhodnosti pro cca 35 procent dospělé populace, při zohlednění studie Cerge-EI by se pohybovaly okolo 40 procent.

TIP: Chcete riskovat? Spořte na důchod ve druhém pilíři

„Pokud bychom vycházeli ze studie Cerge-EI, vstup do druhého pilíře by se vyplatil až padesáti procentům mužů a třiceti procentům žen,“ říká generální ředitel ČSOB Penzijního fondu Stabilita Karel Svoboda s tím.

-Jan Soukup | MED

Tagy: důchod peníze statni penze