Státní podnik Lesy ČR vytvořily v roce 2010 rekordní zisk 3,13 miliardy

24. 2. 2011 – 20:23 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Státní podnik Lesy ČR vytvořily v roce 2010 rekordní zisk 3,13 miliardy
Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR), Foto: Lesy ČR | zdroj: NašePeníze.cz

Státní podnik Lesy České republiky hospodařil v roce 2010 s rekordním hrubým ziskem 3,13 miliardy korun. Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí podniku Zbyněk Boublík s tím, že jde zatím o neauditované údaje.

V roce 2010 se Lesům ČR ekonomicky skutečně dařilo. Podle nejaktuálnějších, zatím ještě stále neauditovaných údajů, dosáhly Lesy ČR v roce 2010, v celé své historii od roku 1992, rekordního hospodářského výsledku (HV) ve výši 3,13 miliardy korun.

Firma se do zisku dostala i přes to, že se v průběhu roku musela vyrovnávat s mnoha nepříznivými okolnostmi, jako byly povodně či povětrnostní vlivy. Škody po povodních a větrných kalamitách dosáhly téměř jedné miliardy korun. „Je to pro nás opravdu velký úspěch. Dosahování kvalitních ekonomických výsledků, ze kterých má prospěch nejen podnik samotný, ale především stát, je naším hlavním cílem,“ prohlásil generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora.

 

TIP: Státní podnik Lesy České republiky míří na burzu

 

Nejvyšší část zisku, více než 72 procent, pochází z hlavní činnosti, tedy z lesnického hospodaření a prodeje dřevní hmoty. Ostatní položky ve struktuře zisku Lesů ČR hrály menší roli: finanční hrubý zisk byl 260 milionů korun (cca osm procent celkové sumy) a prodej nepotřebného majetku 602 milionů korun (cca 19 procent celkové sumy).

„V roce 2010 došlo k využití zákonných těžebních možností, dané limity jsme v žádném případě nepřekročili. Snížil se podíl nahodilých těžeb a pozornost jsme věnovali i propojení aktuálních cen na trhu s dřívím s těžbou odpovídajících porostů. Celková výše těžeb osm milionů m³, je na úrovni odpovídající předchozím rokům,“ uvedl Sýkora.

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR) a pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků (tj. přibližně o jednu třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR).

-Karel Tinl | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články