Státní rozpočet na příští rok prošel. Počítá s růstem dluhu o 105 miliard

2. 11. 2011 – 20:36 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Státní rozpočet na příští rok prošel. Počítá s růstem dluhu o 105 miliard
Postup rozpočtu do dalšího čtení ale nakonec ocenili koaliční poslanci potleskem, radost připustil i sám Kalousek, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Schodek 105 miliard korun, plánované příjmy 1,085 bilionu a výdaje bezmála 1,190 bilionu korun, tak vypadá návrh státního rozpočtu na příští rok. Základní rozpočtové parametry pro rok 2012 prošly v Poslanecké sněmovně prvním čtením ve středu až po více než devítihodinové debatě.

Návrh prošel 102 hlasy koaličních zákonodárců, 67 poslanců levice bylo proti.

Oproti letošnímu roku dostane nejvíce peněz ministerstvo práce a sociálních věcí, ministr Kalousek počítá s navýšením rozpočtu o více než 21 miliard korun. Z výdajů v celkové výši skoro 505 miliard korun (42,5 procenta celkového rozpočtu) se počítá se 373 miliardami korun na výplatu důchodů, což je o 18,3 miliardy korun více než letos.

Polepší si ministr školství Josef Dobeš (VV), na jeho rezort se počítá s 137 miliardami korun, což je o 10 miliard korun více proti letošnímu roku.

Na vědu, výzkum a inovace by v roce 2012 mělo ze státního rozpočtu připadnout téměř 26 miliard korun. Vláda měla tuto kapitolu na programu jako samostatný bod jednání, po schválení rozpočtu ho stáhla.

Oproti stále platnému střednědobému výhledu na roky 2012 a 2013 jsou rozpočtované výdaje na vědu, výzkum a inovace v každoroční výši 25,9 miliardy korun vyšší o přibližně půl miliardy. Fakticky ale zachovávají stejnou úroveň jako v letošním roce.

Sněmovna musí státní rozpočet odsouhlasit do konce roku, jinak bude Česko od ledna hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Premiér Nečas už po zářijovém projednávání na vládě zmínil, jak na svůj kabinet zatlačil u rozpočtu: "Před hlasováním o návrhu státního rozpočtu jsem zdůraznil všem členům vlády, že vláda musí stát za tímto návrhem jako jeden člověk. Že hlasování o státním rozpočtu ve vládě je úplně stejné, jako když se hlasuje o důvěře vládě. Člen vlády tím vlastně vyjadřuje důvěru vládě, ve které sedí, a tím také říká, jestli v ní chce, nebo nechce sedět dál."

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) při projednávání návrhu poslancům slíbil, že by se státní rozpočet na rok 2012 měl už na začátku příštího roku dočkat novelizace svých výdajů a příjmů.

V dlouhé debatě, která zabrala více než devět hodin, potom vystoupila řada opozičních poslanců, kteří návrh z různých důvodů odsuzovali.

Šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka označil plán novelizace za pouhý trik. "Tento postup vejde do dějin jako Kalouskova finta," reagoval na vystoupení ministra financí Sobotka. Podle něj Kalousek v září při schvalování rozpočtu na vládě rozdal "fiktivní neexistující peníze", které pomůžou k tomu, aby ve sněmovně zvedli pro klíčový zákon ruku i ti koaliční poslanci, kteří by se jinak mohli rozmýšlet. Na začátku roku 2012 podle Sobotky šéf státní kasy ministrům zase peníze vezme a řekne jim, že bez dalších úprav jiné nedostanou.

Postup rozpočtu do dalšího čtení ale nakonec ocenili koaliční poslanci potleskem, radost připustil i sám Kalousek.

"Jsou ve mně dva pocity. Mám samozřejmě radost, že sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu," reagoval na výsledek hlasování. "A jsem na rozpacích z té parlamentní diskuze z řad opozice. Opozice ukázala, že umí kritizovat, umí zdržovat, ale že je myšlenkově vyprahlá a neumí předložit žádné vlastní řešení," dodal šéf rezortu financí.

"Rozpočet prošel prvním čtením, podle očekávání. Koalice má tady dostatek hlasů na to, aby ho schválila," prohlásil lídr opozice Sobotka. "Ale myslím si, že všichni, kdo o rozpočtu hlasovali, věděli, že hlasují o dokumentu, který bude zřejmě zásadním způsobem přepracován v příštím roce. Čili je to spíše politická deklarace, která už zastarala," připojil šéf ČSSD.

Podle Sobotky je běžné, že debata o státním rozpočtu trvá zhruba jeden jednací den Poslanecké sněmovny. "Není možné každou demokratickou debatu označovat za obstrukci, jak to dělá v poslední době koalice," uvedl předseda sociálních demokratů.

-Jan Kálal, Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články