Stavba domu pravděpodobně zase zlevní

- Bydlení autor: Redakce NašePeníze.cz

Od letošního dubna se stavba nového domku lidem pěkně podražila. V platnost totiž vešla novela zákona, která zpoplatňuje vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Ten v současnosti mohl dosáhnout až závratných 1458 korun za metr čtverečný.

zdroj: freeimages.com

Hodláte v příštím roce začít se stavbou domečku? Neuspěchejte to, ministerstvo životního prostředí totiž chystá zákon, který vám ušetří statisíce korun za poplatky. Kdo počká, ten ušetří!.

Lidé doposud museli k nákladům za stavbu domu připočíst i statisícové částky spojené s poplatky za tuto povinnost. Starostové obcí se ale proti zákonu dlouhodobě bouřili a přitlačili ministra životního prostředí Richarda Brabce ke zdi.

Ten nakonec přišel s kompromisním návrhem - za metr čtvereční zastavěné plochy by se nemělo platit víc než 180 korun. Výše poplatku závisí na několika faktorech - prvním je velikost pozemku, dále úrodnost půdy, na které se staví, či území, kde má dům stát (národní park atd.). Pokud Sněmovna zákon schválí, začne platit během příštího roku.

 

Tagy: bydlení poplatky pozemek stavba domu

Zdroje: MED