Stavební povolení nově získáte bez běhání na úřad

30. 11. 2011 – 21:30 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební povolení nově získáte bez běhání na úřad
Celkové náklady projektu se vyšplhají na téměř 44 milionů korun, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vyřídit a získat stavební povolení z pohodlí domova prostřednictvím internetu nebude již brzy snem, ale realitou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje projekt digitalizace procesů souvisejících se stavebním zákonem, sdělil ve středu Jan Dvořák z tiskového oddělení ministerstva.

"Žijeme v digitálním věku a lidé si už zvykli, že vše potřebné se dá zařídit prostřednictvím internetu a moderní úřady by na to měly umět reagovat. Díky tomuto projektu budou lidé moci například získat stavební povolení přes internet," vysvětlil náměstek ministra pro územní a bytovou politiku Miroslav Kalous.

Podle něj se také zjednoduší komunikace mezi jednotlivými stavebními úřady: "Lidé nebudou muset dlouho čekat na vydání různých dokumentů, vše bude možné vyřídit elektronicky."

Na přípravu jednotné elektronické platformy přispěla i Evropská unie.

eGovernment, tedy elektronizace veřejné správy, má občanům obecně přinést zjednodušení v komunikaci s úředníky. Díky datovým schránkám, přibývajícím kontaktním místům Czechpoint nebo základním registrům, by už neměli trávit čas pobíháním po úřadech, ale vše vyřídit na jednom místě, případně z pohodlí domova. To má být i případ projektu přípravy digitalizace procesů v oblastech územního plánování, územního rozhodování a stavebního řádu a stavebního řízení.

"Zatím se však jedná pouze o přípravy samotné digitalizace, projekt totiž zahrnuje především analytickou část, například analýzu výchozího stavu, ekonomickou analýzu a návrh celkové digitalizace jednotlivých agend stavebních úřadů. Projekt byl zahájen v březnu 2011, ukončení se předpokládá v únoru 2012," doplnil Kalous.

Ministerstvo ještě nezná datum, ke kterému se projekt spustí.

Celkové náklady projektu se vyšplhají na téměř 44 milionů korun, 85 procent nákladů se uhradí ze strukturálních fondů Evropské unie v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 3.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 23,120 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články