Stavební spoření čekají změny, lidé nedostanou od státu více než dva tisíce

3. 10. 2011 – 10:34 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření čekají změny, lidé nedostanou od státu více než dva tisíce
Spolu se snížením podpory vláda prosadila, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Státní podpora maximálně dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou, to je představa vlády, jak má vypadat stavební spoření už v příštím roce. Novelu v září schválila Poslanecká sněmovna, teď je řada na Senátu.

Dvoutisícová hranice pro státní podporu, která představuje deset procent z naspořené částky omezené limitem 20 tisíc korun, je platná i pro rok 2011. Vláda její zavedení prosadila a podle propočtů ministerstva financí ušetřila státnímu rozpočtu tři až 4,5 miliardy korun.

Pokud by se k žádným změnám nepřistoupilo, zvýšil by se od příštího roku strop pro podporu v závislosti na datu uzavření smlouvy až na 4500 korun. Ústavní soud nechal totiž redukci podpory v platnosti jen do 31. prosince, když vyhověl stížnosti zákonodárců ČSSD.

Novelu zákona, která změny ve stavebním spoření přináší, připravilo ministerstvo financí v reakci na verdikt Ústavního soudu. Nález soudu se týkal 50procentního zdanění podpory stavebního spoření za předchozí rok, které ústavní soudci s okamžitou platností v dubnu zrušili. Stát pak musel narychlo vyplatit i druhou polovinu státní podpory lidem za rok 2010, což stálo rozpočet 5,25 miliardy korun.

Spolu se snížením podpory vláda prosadila, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je tím finanční produkt zvýhodněný a chce, aby se i na něj vztahovala 15procentní daň. Státní pokladna by si díky tomu měla přilepšit o jednu nebo až půldruhé miliardy korun.

-Tomáš Paták, Jan Kálal | MED

Kam dál?

- Jak to bude se stavebním spořením a má ještě smysl?

- Stavební spoření v roce 2012: Podpora maximálně dva tisíce a zdaněné úroky

- Stavební spořitelny klamou veřejnost

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,620 24,740
USD 23,080 23,260
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články