Stavební spoření je pro rozpočet drahé říká Zdeněk Tůma, guvernér ČNB

12. 10. 2009 – 2:50 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření je pro rozpočet drahé říká Zdeněk Tůma, guvernér ČNB
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Zdeněk Tůma, guvernér České národní banky, v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že stavební spoření je pro státní rozpočet drahé. Je ale potřeba k této části bankovního systému přistupovat citlivě. Uvedly to Hospodářské noviny (HN).


\"Obecně podpora jednoho sektoru či produktu pokřivuje trh. Jeden z velkých problémů, který vznikl ve Spojených státech, je, že dvě třetiny hypoték garantují dvě kvazistátní agentury. A navíc tam asi nemají omezení na odpočitatelnost úroků. U nás jsme byli rozumnější. I zde existuje odečitatelnost úroků z hypoték a stavebního spoření, ale jen do určité výše,\" uvedl Zdeněk Tůma a dodal: \"Ale spolu se stavebním spořením si myslím, že jde o témata, o nichž musíme diskutovat. Stavební spoření je pro rozpočet drahé, jeho využití k nákupu nemovitostí je velmi omezené. Ale také jsem si vědom povinnosti, kterou máme jako dohled. Vznikla zde část bankovního sektoru a není možné říct, že to přestane přes noc fungovat. Určitě stojí za to se o tom bavit, případně podporu omezit a zároveň tím ušetřit, ale je potřeba brát zřetel na to, že existuje nějaký závazek státu.\"

- Vánoce začínají ve stavebních spořitelnách
- Stavební spoření pro financování studia pomůže jen bohatším míní senát
- Stavební spoření a finanční krize - co vás zajímá

Státní podpora stavebního spoření stojí státní rozpočet více než 14 mld. Kč ročně, což je téměř desetina deficitu plánovaného na příští rok. Bez státní podpory by se ale stavební spoření pravděpodobně zhroutilo.

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články