Stavební spoření pro financování studia pomůže jen bohatším míní senát

24. 7. 2009 – 15:20 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření pro financování studia pomůže jen bohatším míní senát
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pět tisíc korun. Tolik činí průměrné měsíční náklady českých studentů na studia. Pokud se ale student zapíše na soukromou vysokou školu, měsíční náklady se vyhoupnou na téměř deset tisíc korun. Poslanci chtěli umožnit financování studia stavebním spořením. Proti se však postavili senátoři, kteří míní, že by toto mohlo spíše bohatším lidem.


Příslušná novela se tak vrátí sněmovně k novému projednání. Poslanci mají možnost veto Senátu přehlasovat.

Kritici novely namítali, že nepomůže chudším rodinám, ale spíše bohatším, a ve svých důsledcích tak znevýhodňuje studentskou populaci. \"Hrozí, že nízkopříjmové skupiny budou silně znevýhodněny, a že tento návrh zákona by je při čerpání úvěru mohl zavést mnohem hlouběji do dluhové pasti,\" uvedla senátorka ODS Alena Venhodová. Ministerstvo školství podle ní připravuje návrh studijního spoření, který by umožňoval dosáhnout na studium i dětem z chudších domácností.

- Průměrné měsíční náklady českých studentů na Studia jsou 5.000 korun
- Stavební spoření: Jaké výhody nabízí Stavební spořitelny?
- Poslanci schválili financování studia Stavebním spořením

Novela zákona má podle svých autorů umožnit, aby studenti mohli prostředky z úvěru ze stavebního spoření využít na úhradu poplatků za ubytování, dopravu, ale také školného. Dosud bylo možné zestavebního spoření financovat pouze bytové potřeby klientů.

Venhodová novele vytkla, že úvěr by studenti mohli využít k čemukoli, neboť by spořitelně museli předložit jen potvrzení o studiu. V podstatě podle ní jde jen o formu komerčního úvěru pro studenty středních a vysokých škol a není zřejmé, jak by využívání úvěru bylo kontrolováno. Senátor ČSSD Karel Korytář však upozornil na to, že stavební spoření je díky státnímu příspěvku nejvýhodnější, ale jen málo se využívá k původnímu účelu, tedy na bytové potřeby. Rodiny s nižším příjmem by si podle něj mohly dohodnout nižší splátky.

Novela rozdělila i senátory KSČM. Zatímco Marta Bayerová ji podpořila, Vlastimil Balín ji pro mimo jiné nesystémovost odmítl. Podobně jako předseda senátního výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (za ČSSD), který tak jako Venhodová argumentoval tím, že novela by jen přidělala problémy méně zámožným, pokud by museli splácet třeba 36.000 korun ročně. Senát nakonec novelu odmítl hlasy 37 z 56 přítomných, proti byli všichni přítomní senátoři ODS, KDU-ČSL a senátoři z klubu TOP 09 a Starostové.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,370
USD 22,050 22,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články