Stavební spoření: RSTS téměř dva roky nezvýšila úrokové sazby úvěrů

2. 9. 2009 – 20:49 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření: RSTS téměř dva roky nezvýšila úrokové sazby úvěrů
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zatímco sazby hypotečních úvěrů od poloviny loňského roku až na krátkodobé výjimky postupně rostou, Raiffeisen stavební spořitelna jde proti trendu. Více než polovinu svých překlenovacích úvěrů úročí stejnou sazbou jako na podzim 2007.


Průměrná úroková sazba hypoték dosáhla podle posledních údajů Fincentrum Hypoindexu v červenci 5,66 procenta ročně. Zatímco ČNB letos snížila svou základní sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, už o 2,5 procentního bodu, banky snížily úroky jen u vkladů a podnikatelských úvěrů. Žadatelům o půjčku z řad fyzických osob se ale zdražily hypotéky i spotřebitelské úvěry. Naproti tomu Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) drží své sazby dlouhodobě na stejné úrovni. Může si to dovolit i proto, že není tolik jako hypoteční banky závislá na vývoji trhu. Navíc, na rozdíl od hypotečních bank, v důsledku turbulencí způsobených světovou hospodářskou krizí, nezpřísnila požadavky na bonitu svých klientů a její úvěry na bydlení jsou stále dostupné.

Téměř třetina klientů RSTS splácí úvěr s úrokovou sazbou 4,9 procenta ročně, druhou nejčastěji využívanou sazbou (téměř 16 procent klientů) je 3,5 procenta ročně. V letošním roce si klienti nejčastěji zvolili varianty překlenovacího úvěru Nízká hyposplátka s úrokovou sazbou 5,1 procenta ročně a Bez čekání s ročním úročením 3,9 až 4,9 procenta. Úroková sazba u více než poloviny překlenovacích úvěrů v nabídce RSTS (včetně zmíněné Nízké hyposplátky) se přitom naposledy měnila na podzim roku 2007.

Úrokové sazby řádného úvěru ze stavebního spoření aktuálně nabízených tarifů smlouvy o stavebním spoření činí 3,5 procenta ročně ve spořící variantě a 4,9 procenta ročně ve variantě úvěrové. Pro smlouvy uzavírané před dubnem 2007 platí sazby uvedené ve smlouvě, podle konkrétního tarifu. Aby klient na tyto sazby dosáhl, musí splnit několik podmínek: spořit aspoň dva roky, naspořit minimálně 40 procent cílové částky a dosáhnout určité hodnoty tzv. ukazatele zhodnocení. Už od okamžiku uzavření smlouvy o stavebním spoření se ale může spolehnout na to, že na tyto garantované a nízké sazby po splnění uvedených kritérií dosáhne. To, spolu s možností kdykoli úvěr bezplatně předčasně částečně nebo zcela splatit, je hlavní konkurenční výhodou úvěrů od stavební spořitelny ve srovnání s hypotékou.

Firmy - Raiffeisen stavební spořitelna a.s.


Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,840
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články