Stavební spořitelny lákají na akce, první vše ale spočítejte!

7. 10. 2011 – 8:54 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spořitelny lákají na akce, první vše ale spočítejte!
Lidé hledající výhodné spoření by měli více počítat, zda se jim stavební spoření vyplatí, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Stavební spořitelny se pouštějí do podzimního boje možná o poslední klienty. A jejich akční nabídky? O nic převratného pod sluncem se nejedná. Než se chytíte na lep, raději počítejte.

Stavební spoření propadlo v soutěži o přízeň ministerstva financí a stalo se obětí úsporných škrtů. Stavební spořitelny jsou tak odkázány více na svou invenci než na štědrost státního rozpočtu v podobě státního příspěvku stavebního spoření. Stavební spořitelny si ale s akčními nabídkami příliš těžkou hlavu nedělají a jen opakují „akce“, které byly účinné v minulosti.

TIP: Stavební spoření čekají změny, lidé nedostanou od státu více než dva tisíce

Stavební spoření je vhodný produkt – pro lidi, kteří plánují úvěr ze stavebního spoření v částkách, v nichž se hypoteční úvěr nevyplácí zejména kvůli vysokým pořizovacím nákladům (poplatek za odhad ceny nemovitosti, poplatek za sjednání hypotéky, poplatky na katastru nemovitostí…) nebo potřebují úvěr bez zástavy nemovitosti. V takovém případě lze stavební spoření doporučit bez ohledu na větší či menší výhodnost spořicí části.

Lidé hledající výhodné spoření by měli více počítat, zda se jim stavební spoření vyplatí. Jeho nevýhodou je vedle nízkého výnosu (nejvyšší dosahuje 2,5 % + státní příspěvek) dlouhá vázací doba (peníze vč. státního příspěvku jsou dostupné po 6 letech) a poměrně vysoké poplatky (za zřízení smlouvy klient zaplatí 0,5 % - 1 % cílové částky bez ohledu na to, kolik skutečně spoří, a ročně připlatí dalších přibližně 300 Kč za vedení smlouvy).

Státní příspěvek je zajímavým bonusem. Jeho váha ale s postupem času a naspořením většího obnosu klesá. Je placen pouze k nově naspořeným prostředkům. Navíc jeho výše (na rozdíl od vázací doby) není zdaleka jistá. I Ústavní soud již potvrdil, že je možné státní příspěvek i u stávajících smluv nejen snížit, ale i zcela zrušit. Toto riziko by měl znát a uvědomovat si každý, kdo se rozhodne novou smlouvu uzavřít.

Atraktivitu stavebního spoření se snaží stavební spořitelny i v říjnu zvýšit „akčními nabídkami“. Každá z nich sice zlepšuje běžné podmínky stavebního spoření, nicméně každá má i druhou stranu mince. Proto pečlivě každou nabídku zkoumejte. (Čtěte také: Stavební spořitelny klamou veřejnost)

-Petr Zámečník | nabídky jednotlivých spořitelen najdete na Hypoindex.cz

Kam dál?

- Jak to bude se stavebním spořením a má ještě smysl?

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články