Stavebnictví bude mít nejhorší rok, odhadují šéfové firem. Nejsou poptávky

17. 2. 2011 – 19:40 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavebnictví bude mít nejhorší rok, odhadují šéfové firem. Nejsou poptávky
Klíčovým problémem stavebních společností je podle analýzy stále nedostatečná poptávka, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

České stavebnictví čeká v roce 2011 pokračování negativního trendu vývoje z předchozího roku. Pokles stavebnictví by letos podle predikcí ředitelů firem měl dosáhnout 5,5 procenta.

České stavebnictví bude v roce 2011 čelit dalšímu poklesu, negativně na něj nahlížejí především velké stavební společnosti. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví 01/2011 společnosti CEEC Research.

Pesimistický výhled prezentují především velké stavební společnosti, očekávají pokles až osm procent, tj. více než v roce 2010. Z pohledu stavebního zaměření negativní vývoj v roce 2011 predikují především představitelé inženýrského stavitelství, pokles čekají tři ze čtyř ředitelů těchto společností (75 procent). Stabilizace a velice mírný růst se očekává nejdříve od roku 2012, přičemž optimističtější jsou především střední a malé stavební firmy a společnosti zabývající se pozemním stavitelstvím.

Z průzkumu dále vyplývá, že pokles tržeb českých stavebních společností bude pokračovat i v roce 2011. Stavební společnosti očekávají letos průměrné snížení tržeb o 1,4 procenta. Jedná se o první, i když jen mírné zlepšení v predikcích ředitelů po předchozích třech kvartálech zhoršujících se očekávání v této oblasti. Z pohledu velikosti firem nejkritičtěji vidí situaci velké stavební společnosti – růst svých tržeb očekává pouze jedna ze tří firem. Z pohledu stavebního zaměření horší vývoj prodejů očekávají oproti pozemnímu stavitelství (0,6procentní pokles) stavitelé v segmentu inženýrského stavitelství (pokles o 3,9 procenta). I v tomto případě by první zlepšení mělo přijít v roce 2012, alespoň v to věří 69 procent ředitelů stavebních společností. Nejoptimističtější jsou zástupci pozemního stavitelství, nejméně optimisticky vidí situaci v důsledku nedostatku zakázek ředitelé společností z inženýrského stavitelství.

Mírně se však zlepšila sebedůvěra stavebních společností, i když stále zůstává nízká. V překonání konkurence věří pouze jedna ze dvou stavebních společností, přitom v červenci 2010 si věřilo ještě 71 procent ředitelů. Pokles sebedůvěry je viditelný především u velkých stavebních společností. K nárůstu sebedůvěry došlo v oblasti pozemního stavitelství (ze 40 procent v říjnu na 51 procent aktuálně), u inženýrského stavitelství naopak nastal pokles (z 53 procent v říjnu na 46 procent aktuálně). Výhled na rok 2012 ukazuje na potenciální zlepšení, aktuálně očekává zlepšení své pozice oproti konkurenci 68 procent respondentů (60 procent v říjnu).

Vytížení kapacit stavebních společností se oproti říjnu loňského roku znatelně snížilo. Pokleslo o 10 procentních bodů, aktuálně je pouze na 72 procentech, nejméně za celou dobu měření tohoto indikátoru společností CEEC Research. Nejvyšší průměrné vytížení svých kapacit uvádějí velké stavební společnosti (76 procent), střední a malé stavební společnosti uvádějí vytížení nižší, a to pouze 70 procent. Dvě z pěti společností uvádějí, že mají méně zakázek než před rokem. K určitému zlepšení dochází u společností v pozemním stavitelství, v inženýrském stavitelství situace naopak dále prohlubuje (menší množství zakázek než před rokem uvádí 64 procent společností). Celkem 34 procent stavebních společností plánuje měnit postup získávání nových zakázek aplikovaný v minulém roce. Měnit postupy budou především společnosti v inženýrském stavitelství (50 procent).

Klíčovým problémem stavebních společností je podle analýzy stále nedostatečná poptávka. Ta nejvíce trápí velké stavební společnosti. Z pohledu zaměření se pak jedná o inženýrské stavitelství. Malé firmy také zmiňují byrokracii úřadů. Mezi jiná omezení, která společnosti vyjmenovávají, zahrnují zvýšenou platební neschopnost odběratelů, velký tlak zákazníků na neúměrné snížení ceny a využívání současné situace k tlaku na stavební společnosti, ale také nízkou ochotu bank poskytovat úvěry.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články