Světová banka: Globální ekonomický růst letos zpomalí

13. 1. 2011 – 11:11 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Světová banka: Globální ekonomický růst letos zpomalí
Bohaté národy z pohledu SB stále ještě bojují s následky finanční a ekonomické krize, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Světový ekonomický růst v letošním roce zpomalí, domnívá se Světová banka (SB). Podle ní se rozvíjející se ekonomiky budou více podílet na globálním růstu, informoval v noci na čtvrtek server BBC a agentury Reuters a AFP.

Podle odhadu SB by růst světového hospodářství měl v roce 2011 zpomalit na 3,3 procenta, zatímco v roce 2010 přidal až 3,9 procenta.

V roce 2011 by si hrubý domácí produkt (HDP) rozvíjejících se ekonomik měl polepšit o šest procent. Rozvíjející se státy jako Čína či Indie přispějí větší mírou na růstu globální ekonomiky. Z odhadů SB vyplývá, že v letošním roce by si čínské hospodářství mělo polepšit o 8,7 procenta, indické pak vzroste o 8,5 procenta.

 

TIP:  Čínská ekonomika letos poroste o deset procent odhaduje světová banka

 

Bohaté národy z pohledu SB stále ještě bojují s následky finanční a ekonomické krize. Podle odhadů SB jejich hospodářství v roce 2010 posílilo o 2,8 procenta, v letošním roce by mělo vzrůst pouze o 2,4 procenta. Přestože tedy ekonomika v těchto zemích poroste, tempo nebude dostatečně silné na snížení nezaměstnanost v nejvíce postižených státech.

HDP Spojených států amerických by v letošním roce mělo přidat 2,8 procenta, což je téměř v souladu s konsenzem analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti očekávali, že získá 2,7 procenta.

Banka se dále domnívá, že i nadále existují značná rizika, mezi ně patří i dluhové potíže některých zemí eurozóny. Právě tento faktor ovlivní i oživení v eurozóně. Její HDP by se měl v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta, růst tedy zpomalí z odhadovaných 1,7 procenta v minulém roce.

SB současně dodala, že oživení by mohly ohrozit vysoké ceny potravin a komodit. Ceny potravin podle banky výrazně stouply zejména v některých chudých zemích. "Pokud ceny dále porostou, tak vyvstanou otázky cenové dostupnosti a chudoby," sdělil Hans Timmer z SB, který dodal, že je patrná určitá podobnost se situací v roce 2008. V tomto roce výrazně vzrostly právě ceny potravin, což vyvolalo nepokoje v mnoha rozvíjejících se zemích.

-Simone Radacicova,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články