Světová ekonomika letos poroste rychleji než se odhadovalo

25. 1. 2011 – 10:29 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Světová ekonomika letos poroste rychleji než se odhadovalo
Míra nezaměstnanosti je stále vysoká a v regionu eurozóny panuje nejistota ohledně dluhové krize, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Světová ekonomika v letošním roce vzroste o 4,4 procenta, uvádí ve vzestupné revizi svého předešlého dohadu Mezinárodní měnový fond (MMF). Informoval o tom v úterý server BBC.

Ve svém předešlém výhledu MMF předvídal, že globální hrubý domácí produkt (HDP) letos stoupne jen o 4,2 procenta.

Mezinárodní měnový fond vzestupně revidoval výhled růstu americké ekonomiky o sedm desetin procentního bodu na tři procenta, bez revize pak zůstal výhled pro eurozónu (+1,5 %), Japonsko (+1,5 %), Čínu (+9,6 %) a Indii (+8,4 %).

"V rozvinutých ekonomikách se aktivita utlumila více, než jsme očekávali, navíc míra nezaměstnanosti je stále vysoká a v regionu eurozóny panuje nejistota ohledně dluhové krize. Na druhé straně jsme optimističtí ohledně nastupujících trhů, které však již vykazují příznaky přehřátí ekonomik a vyšších inflačních tlaků," uvedl MMF.

 

Eurozóna by měla posílit svůj záchranný fond

Země platící eurem by měly posílit svůj záchranný fond (EFSF), uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

"Problémy v Řecku, a nyní i v Irsku, opět nastolily otázku ohledně udržitelnosti veřejných dluhů a kondice bankovního sektoru v zemích eurozóny," uvedl Mezinárodní měnový fond a doporučil, aby země eurobloku zvýšily objem prostředků v EFSF a rozšířily jeho pravomoci.

V současné chvíli je objem prostředků ve fondu EFSF 440 miliard eur (10,6 bilionu korun), nicméně efektivně může fond půjčit jen přibližně 225 miliard eur (5,4 bilionu korun). Taková suma by přitom nemusela být dostatečná ve chvíli, kdy by o záchranu požádala některá z velkých evropských ekonomik.

Diskuse o navýšení prostředků fondu se na evropské úrovni již vedla, nicméně narazila na odpor nejsilnější evropské ekonomiky - Německa.

-Vojtech Kristen | MED

Psali jsme:

- Globální ekonomika poroste letos 3,4procentním tempem

- Světová banka: Globální ekonomický růst letos zpomalí

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články