Světová finanční krize zeštíhlí automobilový sektor ve střední a východní Evropě

8. 3. 2009 – 19:19 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Světová finanční krize zeštíhlí automobilový sektor ve střední a východní Evropě
Foto: TPCA | zdroj: NašePeníze.cz

Svět se ještě nehroutí - alespoň ne pro automobilové výrobce ve střední a východní Evropě (SVE), říká nejnovější studie KPMG ve střední a východní Evropě. Přestože automobilový průmysl v USA stojí před možným krachem a získává finanční pomoc od vlády, automobilové společnosti ve střední a východní Evropě si najdou způsob, jak uspořit náklady a připravit se na budoucnost.


- ČLFA: Změny v daňových zákonech podpoří investice a oživení ekonomiky
-
V USA se prodává téměř o polovinu aut, méně než dříve
-
ŠKODA YETI vstupuje na trh, jak si povede?
-
Experti analyzují opatření proti krizi v automobilovém průmyslu

\"Velká automobilová trojka General Motors, Chrysler a dokonce Ford stojí před možným krachem. To však není případ střední a východní Evropy,\" vysvětluje Andrew Sutherland, partner KPMG ve střední a východní Evropě zodpovědný za automobilový průmysl, a dodává: \"V mnoha zemích tohoto regionu dojde ke snížení ekonomického růstu a nejvíce bude postižen právě automobilový sektor. Tyto podniky však měly v určitých letech velmi dobré hospodářské výsledky a jsou vybaveny novými stroji. Zatímco v určitých oblastech se může výroba zastavit, v některých stabilnějších firmách regionu může dojít pouze k omezení počtu provozů.\"

Benchmarkingová studie střední a východní Evropy (SVE) se zabývá faktory, které pomáhají podnikům vytvořit a udržet hodnotu, řídit rizika a zvýšit ziskové marže. \"Je jasné, že je velmi obtížné činit všechny tyto kroky naráz. Musíte udržet rovnováhu,\" říká Andrew Sutherland.

Automobilový sektor v SVE měl donedávna velkou dynamiku, poháněl růst a vytvářel hodnoty. Zavedení výrobci následovali výrobce automobilů do střední Evropy, kde mají velmi dobrý přístup k trhu a materiálům a k dispozici skvělé pracovníky poskytující velkou hodnotu - nejen nízké náklady, ale také vysoce produktivní pracovní sílu a ve srovnání se západní Evropou, která je pod silným vlivem odborů, velmi dobré pracovní prostředí. Ačkoliv země střední a východní Evropy nejsou vůči důsledkům celosvětové krize imunní, mohou nabídnout výrobcům příležitosti jak zefektivnit jejich činnosti.

Udržet vysoce kvalitní zaměstnance
Výrobci, kteří se zúčastnili průzkumu, aplikují v závislosti na své finanční situaci různé přístupy ve vztahu ke svým zaměstnancům. Solidní firmy si své zaměstnance udrží, zatímco ty ostatní je propouštějí. Tím se ale zbavují i kvalifikovaných zaměstnanců. Udržení vysoce kvalifikované pracovní síly je podle respondentů jedno z hlavních rizik.

\"Firmy měly problémy s tím, aby naplnily své stavy a někdy musely najmout pracovníky z jiných zemích,\" říká Andrew Sutherland. \"Tak se stává, že v prostředí, kdy čelí tlaku na propouštění zaměstnanců, se některé z těchto firem dostávají do začarovaného kruhu. Nebudou totiž schopny najít kvalitní zaměstnance v momentě, kdy se situace zlepší.\"

Proto je důležité mít spolehlivé zaměstnance, neboť výrobci si nemohou dovolit levnou pracovní sílu - kvalitní pracovní síla je produktivnější a v konečném důsledku i levnější.

Stav zásob a cash flow
V této bouřlivé ekonomické době je nezbytné, aby se podniky zabývaly stavem svých zásob a oběhem peněz. Cena peněz v tomto prostředí je velmi vysoká. Přibližně polovina respondentů je přesvědčena, že stav jejich zásob je příliš vysoký. Inflace patří podle respondentů studie mezi další hlavní riziko pro automobilové firmy v SVE.

\"Region SVE prochází rychlejším růstem a odlišuje ho dynamičtější prostředí, což přispívá k větší volatilitě,\" říká Andrew Sutherland.

Měnící se právní prostředí
Správa ve firmách SVE je další klíčovou rizikovou oblastí: právní prostředí se, často protichůdně, mění a výrobci v SVE tvrdí, že nemají zdroje na to, aby se těmito regulačními otázkami zabývali. V konkrétních případech, jako je například dodržení daňových předpisů, podniky, které aplikující konzistentní, více \"holistický\" přístup, řídí své daňové závazky lépe a neplatí více, než by musely.

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,510 22,690
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články