Světu hrozí potravinová krize

4. 2. 2011 – 20:06 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Světu hrozí potravinová krize
Ceny potravin porostou podle očekávání hlavně kvůli špatnému počasí, které zasáhlo různé části světa, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire se domnívá, že existuje riziko potravinové krize a následných sociálních nepokojů.

Ministr následně vyzval světové ekonomické a politické lídry, aby zakročily proti spekulacím na komoditních trzích, informovaly v pátek agentury Reuters a AFP.

"Sdílíme názor, že v současné době existuje reální riziko globální potravinové krize," řekl Le Maire na společné tiskové konferenci s generálním ředitelem Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Jacquesem Dioufem.

 

TIP: Potravinový masakr aneb revoluce kvůli drahým potravinám

 

Globální ceny potraviny stouply v lednu tohoto roku podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) na rekordně vysoké úrovně, dokonce nad maxima z roku 2008, kdy rostoucí ceny potravin způsobily nepokoje v několika zemích.

 

TIP: Důchodová reforma zdraží potraviny. Nečasova vláda proto chystá nové dávky

 

Cena potravin v lednu letošního roku stouply na historické maximum. FAO již ve čtvrtek upozornila, že ceny nadále porostou, protože zásoby obilí a dalších zemědělských komodit jsou nízké a špatné počasí v klíčových producentech ohrožuje další sklizně.

Ceny potravin rostou již sedmý měsíc v řadě a index cen potravin se dostal na nejvyšší úroveň od roku 1990, kdy se začal index vypočítávat.

Podle FAO by měly globální ceny potravin růst i dalších měsících. "Nové statistiky jasně ukazují, že tlaky na růst světových cen potravin nepolevují. Tyto tlaky budou nejspíš přetrvávat ještě v následujících měsících," uvedl v prohlášení FAO ekonom a expert na ceny obilnin Abdolreza Abbassian.

Vysoké ceny potravin znepokojují hlavně země, které mají nízké příjmy a mohou tak čelit problémům s financováním dovozu potravin. Růst cen potravin dopadne i na nízkopříjmové domácnosti, které již nyní vydávají na nákup potravin větší část svého příjmu.

Ceny potravin se dostaly do centra zájmu poté, co jejich růst pomohl v lednu svrhnout tuniského prezidenta a nastartovaly protesty v Egyptě a Jordánsku.

Ceny potravin porostou podle očekávání hlavně kvůli špatnému počasí, které zasáhlo různé části světa, ať jde o masivní cyklóny, které zasáhly Austrálii, silnou sněhovou bouři, se kterou se potýkají významné zemědělské regiony Spojených států, nebo záplavy v klíčové zemi zemědělské produkce Malajsii.

Za dosavadním růstem cen potravin ve světě stojí hlavně sucho v oblasti Černého moře nebo v Argentině, nebo naopak rozsáhlé deště v Austrálii. "Za růstem cen stojí situace na straně nabídky. Teď prostě není období, kdy můžeme výpadek nahradit dodávkami odněkud jinud," uvedl ekonom FAO Abbassian. "A situace na straně nabídky se nijak nezlepší, dokud nebude jasné, jak dopadla sklizeň u hlavních zemědělských producentů," dodal.

Za růstem cen potravin v době potravinové krize z let 2007/2008 stál hlavně růst cen pohonných hmot a rostoucí spotřeba biopaliv, špatné počasí a raketový růst cen na finančních trzích. Tehdy ceny potravin spustily násilné protesty v mnoha zemích, včetně Egypta, Kamerunu nebo Haiti.

"Je zajímavé, že jsme během dvou let měli dobrou produkci a přesto jsme nedokázali vybudovat dostatečně velké zásoby, abychom zabránili takto rychlému růstu cen potravin," prohlásil analytik zemědělského trhu banky Rabobank Wayne Gordon.

V době potravinové krize před třemi lety Světová banka odhadovala, že hladem nebo podvýživou trpí v rozvojových zemích na 870 milionů lidí. Organizace OSN pro výživu a zemědělství nyní odhaduje, že tento počet se zvýšil na 925 milionů.

"Rok 2008 měl být varováním, ale nejsem si jistý, že si to uvědomily všechny země světa," uvedl šéf Světové banky Zoellick.

-MED

Kam dál?

- Cena potravin se kvůli DPH zvedne, podle ČSSD nebudou mít lidé na jídlo

- Václav Klaus: ČR nemá peníze na to, aby dotovala zemědělce

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články