Synot nabízí 2 miliardy za podíl v Sazce, situace kolem ní přiostřuje

11. 1. 2011 – 18:18 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Synot nabízí 2 miliardy za podíl v Sazce, situace kolem ní přiostřuje
Holding Synot nabízí vedení Sazky dvě miliardy korun, za to požaduje 66 procent akcií | zdroj: NašePeníze.cz

Dvě miliardy korun napumpuje holding Synot do loterijní společnosti Sazka potýkající se s vážnými finančními problémy. Požaduje za to 66 procent akcií Sazky.

Navíc Synot nabízí, že sportovním svazům zajistí podle zákona během příštích 15 let výplatu 250 milionů korun ročně, řekla mluvčí Synotu Magda Pekařová.

Synot nabízí, že ze zákonem stanovené části výtěžku na veřejně prospěšné účely z vlastních zdrojů bude financovat sportovní svazy. Ročně tak do oblasti sportu uvolní v souladu se zákonem 250 milionů korun s garancí plateb na období 15 let. Objem těchto prostředků se může měnit v závislosti na tom, jak bude proces restrukturalizace společnosti Sazka pokračovat. Pomoc bude trvat až do doby, kdy bude Sazka schopna řešit svou situaci bez uvedené podpory. V horizontu 15 let takto mohou sportovní svazy získat až 11 miliard korun.

Současní akcionáři společnosti pak budou nadále dostávat 34 procent z dividend. Synot očekává jejich výši přibližně 400 milionů korun v každém roce po zavedení restrukturalizace společnosti a splacení všech závazků. To pro svazy zajišťuje v období 15 let další výnos tři až čtyři miliardy korun. Jde tedy v souhrnu o 14 až 15 miliard korun, které sportovní svazy během 15 let získají.

Situace není přitom pro Sazku příliš růžová. Podnikatel Radovan Vítek, stále skupuje pohledávky Sazky a vyhrožuje, že ji pošle do insolvence pokud okamžitě nezmění vedení firmy. Čas má Sazka do 17. ledna.

Sazka se tak snaží zbavit veškerého nepotřebného majetku a získat alespoň část peněz.

 

Vítek získal další pohledávku Sazky

 

Finanční skupina J&T prodala půlmiliardovou pohledávku, kterou držela za sázkovou společností Sazka. Server Lidových novin informoval, že podle jeho důvěryhodného zdroje k prodeji došlo v úterý.

Dluhy Sazky, z nichž polovina je již po splatnosti, koupil od finanční skupiny podnikatel Radovan Vítek. Spolu s dluhy Sazky, které získal od Raiffeisenbank a Komerční banky, Vítek drží pohledávky za téměř 1,5 miliardy korun.

 

Sazka prohrává na všech frontách

 

Loterijní společnost Sazka nemá problémy jen se splácením svých dluhů kvůli výstavbě O2 Arény. Těsně před Vánocemi Nejvyšší správní soud potvrdil, že Sazka nemá nárok na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši 23,1 milionu korun, informovaly pondělní Hospodářské noviny (HN)

Sazka si odpočet nárokovala za červen 2007.

Uvedený verdikt je přitom příkladem i pro další stejné spory, které Sazka vede s Finančním ředitelstvím pro Prahu, uvedly HN. Celkem jde o více než 200 milionů ročně od roku 2006. Tehdy totiž sněmovna zrušila výjimku, podle níž nemusela Sazka platit DPH.

"Sazka bude podávat nové kasační stížnosti, neboť je přesvědčena, že povinnost zaplatit DPH jí byla uložena neoprávněně," uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Sazka byla původně od placení DPH zcela osvobozena na základě výjimky uvedené v zákoně o DPH. Vstupem do Evropské unie výjimka padla, protože to unijní legislativa neumožňuje.

Tehdejší poslankyně KDU-ČSL (a členka Orla, který patří mezi akcionáře Sazky) Michaela Šojdrová vzápětí prosadila přílepek do zákona o sociálních službách, který stanovil, že příjmy z loterijní činnosti jsou od platby DPH opět osvobozeny, uvedly HN.

Ministerstvo financí však obnovení výjimky pro loterie odmítlo uznat.

Finanční úřad začal odvody DPH loterijní firmě postupně vyměřovat. Sazka podala nejdříve proti jednotlivým platebním rozkazům odvolání a když neuspěla, obrátila se na soudy.

Městský soud v Praze všechny její žaloby zamítl. Sazka se proto obrátila k Nejvyššímu správnímu soudu s kasačními stížnostmi. Těch k němu zatím doputovalo sedm.

V pěti případech sice Nejvyšší správní soud verdikt Městského soudu zrušil a přikázal rozhodnout znovu. Důvodem byla totiž "nepřezkoumatelnost" - Městský soud v Praze totiž tyto verdikty nedostatečně odůvodnil. V dalších dvou totožných případech, které rozhodovali jiní soudci, (uvedených pět případů měl na stole jeden soudce) naopak kasační stížnosti zamítl a vyměření DPH tak platí, informovaly HN.

-MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,610 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články