TACOMA: V prodeji jsou virtuální daňové ráje

22. 7. 2010 – 13:44 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

TACOMA: V prodeji jsou virtuální daňové ráje
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zakládání zahraničních společností za účelem snížení firemních nákladů se stává módní záležitostí.

Na první pohled se může zdát, že tyto zahraniční společnosti umožňují daňové úspory. Ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Řízení a spravování zahraničních struktur s sebou přináší často neočekávané náklady, se kterými řada společností a jejich poradců nepočítá, a rizika, která je snadné přehlédnout.

Marek Rosenbaum, managing partner poradenské společnosti TACOMA k tomu říká: „I když jsou pořizovací náklady zahraničních společností, řekněme, přijatelné, jen málokdo dokáže přesně vyčíslit náročnost udržení celé struktury v provozu – každá společnost má své správce, zaměstnance, lidský faktor je podstatný. Spolupráce s externími dodavateli je často těžkopádná.“

Založení zahraniční společnosti je dnes celkem jednoduché a nabízí jej řada subjektů. Snaha po zjednodušení transakce ale nezřídka vede k zanedbávání rizik, která jsou s takovým procesem spojena. Založení holdingu není jen formalita a české daňové právo zná hned několik způsobů, jak finanční prostředky formálně převedené do zahraničí zdanit i v tuzemsku. Napříkad příjmy z pronájmu či prodeje nemovitostí bývají zdanitelné v Česku i přes to, že je inkasuje zahraniční subjekt.

„Přístup, že je třeba svůj majetek chránit před státem a že vše vyřeší anonymizace, je krátkozraký. Poplatník se v daňovém ráji neschová – pokud se tam fyzicky nepřemístí. Dividendy přijaté ze zahraničí jsou v České republice zdanitelným příjmem, ať mají svůj původ kdekoliv. Pokud je konečný vlastník zahraniční společnosti obyvatelem České republiky nebo pokud má například dané podnikání lokální charakter, je nemožné příjmy od místního zdanění zcela odprostit,“ doplňuje Daniel Kovačovič, senior asistent daňového poradenství TACOMA. Kromě toho je také stále složitější prokazovat opodstatnění cen účtovaných mezi majetkově nebo jinak (například vzájemnými ujednáními) spřízněnými osobami.
Cestu ke snížení nákladů lze přitom hledat i v českých daňových podmínkách. Zkušenosti řady českých podniků procházejících v době krize nutnou restrukturalizací ukazují, že český právní řád poskytuje nástroje umožňující efektivní a bezpečné nastavení daňové zátěže. České holdingové společnosti mohou navíc využít již existující podnikatelskou infrastrukturu a snížit své náklady například na vedení účetnictví či za poplatky na řízení a administrativu. Důležitým faktorem je také zvýšení důvěryhodnosti u obchodních partnerů a veřejných institucí.

„Stále více velmi efektivních holdingových struktur se opírá výhradně o české právo. I když tahle cesta vyžaduje kvalitní odborníky, ukazuje se, že je překvapivě účinná. Každý podnikatel se musí sám za sebe rozhodnout, zda-li je tak bohatý, aby mohl kupovat levné věci,“ říká Marek Rosenbaum.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,230 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články