Temelín přijde na 200 miliard, české firmy o zakázky možná přijdou

4. 5. 2012 – 15:33 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Temelín přijde na 200 miliard, české firmy o zakázky možná přijdou
O zakázku na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za zhruba 200 miliard korun soutěží tři zájemci – americký Westinghouse, francouzská Areva a konsorcium ruského Rosatomu s českou Škodou JS. Foto: ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Českým společnostem hrozí, že nezískají zakázky na dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně, současná podoba výběrového řízení jim ani nezaručuje, že by mohly na největší zakázce v historii země dosáhnout nějakého významnějšího podílu.

„Zájem zahraničních zhotovitelů o spolupráci s českými subdodavateli se podle mých informací vytrácí,“ uvedl pro deník člen Národní ekonomické rady vlády Vladimír Dlouhý a potvrdil, že se rada tímto tématem zabývala na svém posledním jednání toto pondělí a bude v něm pokračovat. Na příštím jednání NERV by se měl k celé věci vyjádřit zástupce zadavatele tendru – společnosti ČEZ. Záležitosti se hodlá věnovat také premiér Petr Nečas.

O zakázku na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za zhruba 200 miliard korun soutěží tři zájemci – americký Westinghouse, francouzská Areva a konsorcium ruského Rosatomu s českou Škodou JS. Dlouhý upozorňuje, že formou výběrového řízení je veřejná obchodní soutěž a ta neumožňuje rozsah dodávek z Česka ovlivňovat. Všichni tři uchazeči sice uzavírají předběžné smlouvy o subdodávkách s českými firmami, ty ale většinou nejsou závazné.

„Všechna prohlášení, kolik procent dodávek nabídnou českým firmám, beru s rezervou. Uvidíme, co opravdu bude v nabídkách uchazečů,“ řekl vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Kritika toho, že Češi na rozdíl od podobných zakázek na jaderné elektrárny v jiných zemích vypsali standardní tendr podle zákona o veřejných zakázkách, zaznívá již delší dobu. „Nemá ale smysl se stále vracet k počátečnímu bodu,“ řekl v této souvislosti Bartuška. Zdůrazňuje, že pokud by zadavatel výběrového řízení tak či onak upřednostnil firmu z jedné země, okamžitě by to napadli právníci těch, kteří by se tím cítili poškozeni.

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,460 24,580
USD 24,700 24,880
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články