Téměř třetina rodin má finanční problémy. Je to stejně jako loni

- Životní styl autor: Redakce NašePeníze.cz

V současnosti má více než třetina rodin (37 procent) finanční problémy, v porovnání s rokem 2010 se situace rodin v tomto ohledu nezhoršila, ale ani nezlepšila. Vyplývá to z průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) zveřejněného ve středu.

dvě pětiny českých rodin celkově nemají vážnější problémy a jsou slušně finančně zajištěny, Foto:SXC

dvě pětiny českých rodin celkově nemají vážnější problémy a jsou slušně finančně zajištěny, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Více než třetina dotázaných například uvedlo, že jejich rodina má v současné době finanční problémy. V porovnání s výzkumem na podzim loňského roku nedošlo v této otázce k žádné změně.

Na otázku, zda je domácnost dotyčných občanů poměrně dobře finančně zajištěna, odpověděla souhlasně téměř polovina respondentů. Z dlouhodobé perspektivy jde podle střediska o celkem stabilní ukazatel, po nárůstu v roce 2007 se podíl dobře finančně zajištěných domácností pohyboval kolem hranice 50 procent. Aktuální průzkum zaznamenal pokles o pět procent oproti loňskému roku.

Finanční situaci domácnosti lépe hodnotí lidé s vyšším vzděláním, především vysokoškoláci, dále také podnikatelé, živnostníci a studenti. Lidé různého věku se v hodnocení finančního zajištění domácnosti neodlišují. Podle očekávání jsou rozdíly v této otázce mezi lidmi, kteří oceňují různou částkou svůj majetek. Vyšší hodnota majetku znamená také zvyšující se míru spokojenosti s finančním zajištěním domácnosti. Avšak i mezi lidmi, kteří oceňují svůj majetek částkou nižší než 300 tisíc korun, je čtvrtina těch, kteří považují svou domácnost za dobře finančně zajištěnou.

Z kombinace odpovědí na obě otázky pak plyne, že dvě pětiny českých rodin celkově nemají vážnější problémy a jsou slušně finančně zajištěny. Naopak třetina dotázaných pociťuje ve finanční oblasti nedostatek.

-Libor Popela | MED

Tagy: rodina peníze finance domacnost