Test barií: Je zbytečné kupovat drahé a značkové

10. 6. 2014 – 17:43 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Test barií: Je zbytečné kupovat drahé a značkové
Do testu v redakci d Test nakoupili 13 modelů baterií od notoricky i méně známých značek. Zajímalo nás pochopitelně hlavně to, jak se od sebe jednotlivé modely liší svou výdrží a zda se vysoké ceny některých baterií skutečně promítají do jejich výkonů. | zdroj: NašePeníze.cz

Test alkalických baterií sdružením dTest ukázal, že rozdíly ve výdrži jednotlivých modelů nejsou zdaleka tak velké jako rozdíly v jejich pořizovacích cenách. Většina ze 13 testovaných baterií podávala dobré výkony, jedna dosáhla na nejlepší hodnocení a pouze jediná získala ve stěžejní zkoušce nelichotivou dostatečnou známku. Na první příčce se umístil drahý model předního výrobce, baterie privátních značek řetězců za ním však nijak dramaticky nezaostávaly a většinu výrobků známých firem překonaly. Přitom jsou mnohem levnější.

Tužkové baterie jsou v době chytrých telefonů, tabletů a digitálních fotoaparátů spoléhajících na vlastní akumulátory zdánlivě v ústraní. Jejich popularita však nadále zůstává vysoká. Vzhledem k tomu, že napájejí celou řadu drobných přístrojů každodenní potřeby, jako jsou svítilny, budíky, dálkové ovladače nebo hračky, závislosti na nich se jen tak nezbavíme. V současnosti dominují segmentu baterií pro obecné použití jednorázové alkalické články a právě na ně jsme se zaměřili v našem testu. Alkalické baterie právem odsunuly starší zinko-uhlíkové typy na druhou kolej.

Testovaly se známé značky i neznačkové baterie řetězců

Do testu v redakci dTest nakoupili 13 modelů baterií od notoricky i méně známých značek. "Zajímalo nás pochopitelně hlavně to, jak se od sebe jednotlivé modely liší svou výdrží a zda se vysoké ceny některých baterií skutečně promítají do jejich výkonů. Pro účely testu jsme zvolili dvě typické situace, z nichž každá odpovídá odlišnému způsobu čerpání elektrické energie." Uvádí zpráva sdružení.

V první zkoušce laboratoř simulovala použití baterií v hračce s elektromotorem, jako je třeba auto na dálkové ovládání. Tento test reprezentuje středně vysoký kontinuální odběr proudu. Druhá, náročnější zkouška pak simulovala použití baterií ve fotoblesku, tedy opakovaný krátkodobý, ale poměrně velký odběr proudu. Výsledky ukázaly zajímavé srovnání, zvláště s přihlédnutím k cenám testovaných baterií.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články