Test: Kde se vyplatí půjčka?

3. 5. 2013 – 9:36 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Test: Kde se vyplatí půjčka?
Rozdíl mezi nabídnutou úrokovou sazbou a RPSN se u jednotlivých bank pohyboval mezi 0,4 až 9,2 procentních bodů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Test zaměřený na neúčelové půjčky odhalil propastné rozdíly v podmínkách poskytnutí úvěru bankami působícími na českém trhu. Podle čtvrtečních informací serveru bankovnipoplatky.com zvítězila Air Bank a Raiffeisenbank, propadly naopak GE Monay Bank a Česká spořitelna.

V rámci testu žádal o úvěr konkrétní člověk u 12 bank. Oba zmínění vítězové druhého kola reality testu úvěrů uspěly s nabídkou půjčky 50 tisíc korun na dobu 60 měsíců pro nového klienta s úrokovou sazbou 8,9 procenta a RPSN 9,3 procenta. RPSN je Roční Procentní Sazba Nákladů a zahrnuje v sobě veškeré náklady spojené s půjčkou.

Naopak nejdražší půjčky od GE Money Bank, České spořitelny nebo ČSOB nabízejí shodný obnos splatný za stejnou dobu s RPSN přesahující 20procentní hranici. "Nabídnutá RPSN u nejlevnější a nejdražší půjčky se lišila až o 16,6 procentních bodů," doplnil majitel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Rozdíl mezi nabídnutou úrokovou sazbou a RPSN se u jednotlivých bank pohyboval mezi 0,4 až 9,2 procentních bodů. Největší rozdíl mezi úrokem a RPSN předkládá UniCredit Bank, zatímco jen minimální rozdíl nabízejí Air Bank, Raiffeisenbank a Zuno.

"Druhé kolo bankovního reality testu úvěrů rovněž prokázalo, že polovina bank nabízí zájemcům o půjčky vyšší reálné úroky, než které uvádějí v kalkulačkách na svých webech. Rozdíl mezi úrokovou sazbou na webech bank a reálně nabídnutou úrokovou sazbou dosahuje u některých bank i šesti procentních bodů," komentoval výsledky průzkum Patrik Nacher. Doplnil, že trošku zvláštní je situace opačná, kterou test odhalil dokonce u tří z 12 testovaných finančních domů. Raiffeisenbank, LBBW a Uniceredit Bank totiž ve finále nabídly nižší reálné úroky za půjčku, než jaké proklamovaly na svých webových stránkách.

Hlavním zjištěním celého testu je prokázaný fakt, že velké banky nabízejí novým klientům dražší úvěry než menší banky, a to bez ohledu na profil klienta. Paradoxně z šetření rovněž vyplývá, že dvě banky, které poskytují nejvíce neúčelových půjček na českém trhu (Česká spořitelna a GE Money bank) jsou zároveň pro nového klienta těmi nejdražšími možnostmi. Proti tomu nové banky (Air Bank, Zuno) se v obou kolech držely mezi třemi nejlevnějšími.

Šetření serveru Bankovní poplatky se uskutečnilo u bank: Air Bank, Reiffeisenbank, Zuno, LBBW, Sberbank / Volksbank, Komerční banka, Poštovní spořitelna, Unicredit Bank, Citibank, ČSOB, Česká spořitelna, GE Money Bank.

O půjčku u těchto institucí žádal vždy ženatý muž mezi 30. a 40. rokem života s dokončeným středoškolským vzděláním, s čistým příjmem 26 až 35 tisíc korun, otec jednoho nebo dvou dětí. Jednalo se o zaměstnance, který ve své současné práci není ještě ani rok, ale zároveň už má po zkušební době a od zaměstnavatele má smlouvu na dobu neurčitou. Není veden v registru dlužníků, nemá žádný jiný úvěrový produkt a o půjčku žádá v bance, jejíž není klientem. Tomuto zákazníkovi schválilo úvěr všech 12 testovaných bank.

Jan Soukup| MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články