Test: Nahradí úsporné žárovky opravdu kvalitně ty klasické?

20. 11. 2011 – 20:18 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Test: Nahradí úsporné žárovky opravdu kvalitně ty klasické?
Nadějnou alternativou jsou též LED žárovky, které neobsahují na rozdíl od zářivek jedovatou rtuť, mají delší životnost, nevadí jim časté spínání a jejich výkon se v čase příliš nesnižuje, | zdroj: NašePeníze.cz

Málokdo ví, že klasické matné žárovky jsou zakázány již od roku 2009. Jejich účinnost byla vzhledem ke spotřebované energii žalostná a tak na trhu zůstaly pouze žárovky čiré. Od letošního září to jsou již jen žárovky o příkonu 40 a 25 wattů. A od září 2012 ani ty.

Jediné žárovky s klasickou technologií, které se budou moci dodávat na trh, budou ty pro speciální osvětlení (např. do trouby, chladničky, auta). Zásoby již vyrobených žárovek se mohou doprodávat a zatím je možné v obchodech stále ještě nalézt zásoby klasických šedesátek.

Scénáře zarytých odpůrců vyřazování žárovek se ukázaly jako zbytečně poplašné a žádné útoky zásobchtivých zákazníků na obchody se nekonaly. I ti, jimž až tak neleží na srdci ochrana přírody, pochopili, že dopad na jejich peněženky je sám o sobě dostatečně výmluvný.

60W žárovky končí letos

Letos odešly do propadliště dějin šedesátiwattové žárovky. Nesmí se již uvádět na trh a doprodávají se jejich zásoby.

Na otázku, zda jsou úsporné alternativy skutečně úspornější, odpovídá výsledek testu sdružení časopisu dTEST ano.

"I nejhorší zářivky v našem testu, které vydrží naplno svítit jen dva roky, jsou z hlediska celkových nákladů výhodnější než klasické žárovky. Ty nejlepší za svou životnost ušetří ve srovnání se žárovkou až dvě třetiny nákladů, včetně ceny za pořízení." Uvádí sdružení ve zprávě.

Celkově

Nejznámější náhradu představují kompaktní zářivky. Fungují na stejném principu jako zářivky trubicové, na rozdíl od nich jsou vybaveny paticí pro montáž do běžných žárovkových závitů. Test již na začátku roku 2011 prokázal, že jejich výhodou je dlouhá životnost. Nevýhodou je pomalý náběh, nižší věrnost podání barev a úbytek světelného výkonu v čase. „Častou výhradou vůči kompaktním zářivkám je jejich nízká odolnost vůči častému zapínání,“ říká redaktor časopisu dTest Václav Beneš. „Nejhorší v testu dosažený výsledek, tedy pět tisíc sepnutí, stále představuje trojnásobnou životnost oproti běžným žárovkám, takže není potřeba mít obavy,“ vysvětluje Beneš. Nejkvalitnější z kompaktních zářivek, Osram Duluxstar 8W, lze pořídit již za 100 Kč.

Nadějnou alternativou jsou též LED žárovky, které neobsahují na rozdíl od zářivek jedovatou rtuť, mají delší životnost, nevadí jim časté spínání a jejich výkon se v čase příliš nesnižuje. Počítat musíme s vyššími pořizovací náklady, LED zdroje jsou navíc k dispozici pouze jako náhrady slabších žárovek.

„Ty, kteří se nechtějí loučit se světlem klasických žárovek, a ekologie pro ně není na prvním místě, uspokojí halogenové žárovky,“ radí Václav Beneš. Jejich provoz je včetně pořizovacích nákladů výhodnější než svícení žárovkami a životnost dvojnásobná. Světlo, které produkují, má přibližně stejné vlastnosti jako světlo žárovkové. „I některé z halogenových žárovek ale časem čeká omezování prodeje,“ upozorňuje Beneš. Nejkvalitnější a zároveň nejlevnější mezi testovanými jsou modely Ikea Halogen 53 W a 42 W.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články