Test: Nová Škoda Fabia je bezpečný automobil, jak dopadly jiné modely?

6. 11. 2014 – 20:02 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Test: Nová Škoda Fabia je bezpečný automobil, jak dopadly jiné modely?
Škoda Fabia získala v hodnocení bezpečnosti pět hvězdiček stejně jako její větší sestra Octavia, jejíž výsledky nárazových zkoušek jsme vám přinesli na jaře letošního roku. Foto:SXC, Text: dTest | zdroj: NašePeníze.cz

V nárazových zkouškách organizace Euro NCAP získala poslední generace Škody Fabia plný počet pěti hvězdiček. To dokládá její vysokou míru bezpečnosti. Společně se Škodou byly otestovány další čtyři vozy, mezi nimi například i atraktivní čtyřdveřové kupé Tesla S poháněné čistě elektrickou energií. Uvedlo to sdružení dTest.

dTest je oficiálním zástupcem iniciativy Euro NCAP pro Českou a Slovenskou republiku. Na testování se kromě spotřebitelských organizací podílí také několik evropských vlád, automobilové kluby a pojišťovny.

Škoda Fabia získala v hodnocení bezpečnosti pět hvězdiček stejně jako její větší sestra Octavia, jejíž výsledky nárazových zkoušek jsme vám přinesli na jaře letošního roku.

K nejvyššímu ohodnocení dopomohl Fabii systém autonomního krizového brzdění, který v kritických situacích aktivuje brzdy nezávisle na řidiči ve snaze zabránit hrozící nehodě; do 30kilometrové rychlosti dokáže auto dokonce sám zastavit. Navíc je doplněn systémem multikolizní brzdy, která má zamezit druhotným srážkám při dopravní nehodě. Škodovka by také nemohla získat nejvyšší ohodnocení bez signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů nejen pro přední sedadla, ale i pro zadní řadu sedadel.

Ve zkouškách ochrany dospělých cestujících předvedla velmi dobrý výsledek, ale ve srovnání s ostatními auty ve třídě malých vozů nebyl nijak výjimečný. Její hodnocení snížily drobné nedostatky ve zkouškách čelního i bočního nárazu, kdy za ochranu hrudi dostala, použijeme-li školní známkování, dvojku. Ovšem pětku má za ochranu před zraněním krční páteře cestujících na zadních sedadlech při nárazu zezadu. V případě předních sedadel je známka výborná.

Ochrana 18měsíčního dítěte usazeného proti směru jízdy je maximální, u tříletého dítěte sedícího po směru jízdy byly naměřeny trochu větší tahové síly v oblasti krku, a Fabii proto utekl plný počet bodů.

 

Tesla S, BMW 2 Active Tourer a Nissan Pulsar

Také tato tři vozidla dosáhla na plný počet pěti hvězdiček v hodnocení bezpečnosti. Jak důležité pro potenciální zákazníky. V případě ryzího elektromobilu Tesla S byl zaznamenán nedostatek při zkouškách čelního nárazu. Hlava spolucestujícího se kvůli nedostatečnému nafouknutí airbagu dostala do kontaktu s palubní deskou. Přestože míra poranění nebyla shledána jako nebezpečná, známka byla snížena. Automobilka však chybu odhalila a organizaci Euro NCAP oznámila, že ji napravila ve všech dodaných vozidlech zákazníkům.

BMW 2 Active Tourer si vedl při zkouškách čelních a bočních nárazů téměř bezchybně. Jedinou vadou na kráse je slabá ochrana řidičovy pravé holenní kosti a trochu horší ochrana oblasti hrudníku. Rodiče budou jistě potěšeni ziskem maximálního počtu bodů za ochranu 18měsíčního i tříletého dítěte. A stejně jako Tesla S je BMW vybaveno takzvanou aktivní kapotou, která se při srážce s chodcem nadzvedne a zvětší se vzdálenost od tvrdých součástí motoru, čímž se sníží riziko poranění hlavy chodce.

Při nárazových zkouškách Nissanu Pulsar se stejně jako u Škody Fabia vyskytly drobné nedostatky při ochraně cestujících na předních sedadlech jak u čelního tak bočního nárazu. Podobně špatně byla hodnocena ochrana před zraněním krční páteře cestujících na zadních sedadlech při nárazu zezadu.

Suzuki Celerio

Toto malé autíčko jako jediné z pětice otestovaných dostalo jen tři hvězdičky. Jedním z důvodů je absence bočních hlavových airbagů v základní výbavě. Celerio kvůli tomu nesplňuje podmínky pro zkoušky bočního nárazu do sloupu a přišlo o důležité body. Také malá vybavenost bezpečnostními systémy se podepsala na nízkém hodnocení v oblasti aktivní bezpečnosti a celkovém výsledku v nárazových zkouškách organizace Euro NCAP.

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,240 24,380
USD 22,340 22,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články