Tisíce léků od ledna zdraží

29. 11. 2010 – 14:05 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Tisíce léků od ledna zdraží
Změny se dotknou jak samotných občanů, tak státu. Ten může za doplácení vydat podle České lékárnické komory stamiliony korun, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny tisíců léků od nového roku vzrostou kvůli končící platnosti takzvaného Janotova balíčku, který ceny a úhrady medikamentů snížil o sedm procent.

ČSSD proto v pondělí vyzvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby začal celou věc neprodleně řešit.

Od ledna 2011 se zdraží řada léků. Může za to konec účinnosti takzvaného balíčku bývalého ministra financí Eduarda Janoty, který snižoval do konce letošního roku o sedm procent ceny a úhrady za léky. V několikaměsíčním předvolebním boji ale politické strany na změny cen zapomněly. Ty se tak vrátí na svou původní úroveň.

Do konce roku se už příslušný zákon, který by platnost Janotova balíčku prodloužil, nestihne projednat. V lékárnách tak lidé koupí léky s cenou o sedm procent vyšší. Více si připlatí hlavně cukrovkáři či lidé trpící vysokým krevním tlakem.

Změny se dotknou jak samotných občanů, tak státu. Ten může za doplácení vydat podle České lékárnické komory stamiliony korun. Na celé kauze však nenesou vinu jen zákonodárci. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) musí každý rok přezkoumat a upravit ceny všech léků na trhu. Kontroluje navíc úhrady za ceny léků, to je část z ceny, kterou proplácejí pojišťovny. Nic z toho však SÚKL nestihl udělat.

Ceny léků SÚKL stanovuje na základě porovnání cen léků se stejnou účinnou látkou v zemích Evropské unie. Úhrady pak jsou lékům přidělovány na základě správních řízení, kdy se mezi sebou porovnávají léky spadajících do stejné referenční skupiny.

Současnou vládu podle sociální demokracie problém s lednovým nárůstem ceny léků zřejmě nijak netrápí. "Vláda Petra Nečase (ODS) vystavuje občany riziku zvýšených doplatků, které mohou nejen sociálně slabší spoluobčany ještě více posunout do existenčních potíží, ale také vážně ohrozit jejich zdraví," myslí si Rath. ČSSD proto vyzvala Hegera, aby zvýšení cen zabránil.

-Tomáš Paták,Mediafax/NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 21.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,790 24,910
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články