Tomáš Sokol: Pan Michálek ze SFŽP to podělal

27. 12. 2010 – 21:30 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Tomáš Sokol: Pan Michálek ze SFŽP to podělal
Záznamy rozhovorů měl Michálek podle Sokola možnost zveřejnit až poté, co by se mohl domnívat, že policie je nečinná, Foto:Česká televize | zdroj: NašePeníze.cz

Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek se při podezření z korupce neměl obracet na členy vlády ani na média, ale měl se obrátit na policii. Na svém blogu to v pondělí uvedl advokát a bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol.

"Pokud pan Michálek odmítl podíl na čemkoli, co mu připadlo nezákonné, nepochybně se zachoval slušně. Ale jinak - lidově řečeno - všechno podělal," uvedl Sokol. (TIP: Tomáš Sokol: ďáblův advokát )

Tomáš Sokol dále píše, že Michálek se měl obrátit na policii i navzdory pochybnostem o efektivitě jejího postupu. "Vycházeje z premisy, že se panu Michálkovi věc jevila jako suspektní jednání, nejspíš korupční, na policii prostě jít měl. Co by se dělo dál, už by nebyl jeho problém," uvedl Sokol.

 

Čtěte také: Klíčová osoba v kauze "Drobil", 1. náměstek SFŽP promluvil

 

"V každém případě jsem přesvědčen, že s oznamovatelem na pozici, kterou pan Michálek měl, by jednali s respektem a brali by ho vážně. Dokonce si troufám tvrdit, že by vyšetřovali. A v řadě případů policie prokázala, že shromažďovat informace zcela utajeně umí. Dokonce i informace vysoce citlivé," uvedl Sokol na adresu policie.

"Mám letitou zkušenost s policejní prací, a kdybych sepisoval její rozličná pochybení, byl bych někde okolo tisící strany rozměru A4. Čímž chci říct, že netrpím iluzemi a mám jakousi zkušenost. To mi ovšem brání v takto kategorickém odsudku," píše dále Sokol v reakci na četná nařčení policie z nekvalitní práce.

Známý advokát komentoval i jednání ministra vnitra Radka Johna (VV). "Co o věci věděl ministr vnitra, přesně nevím, nicméně je-li pravda, že pana Michálka poslal za novináři, měl by rezignovat a najít si přátelštější prostředí v nějaké redakci," uvedl Sokol.

Naopak hájí premiéra Petra Nečase (ODS). "Pokud jde o pana premiéra, pak byl podle medií informován zprostředkovaně, snad jen že je jakýsi problém a měl by povolat BIS. To věru není dost podkladů k burcování policie," uvedl Sokol.

"Já nemám premiéra za oznamovací místo, a pokud on sám předpokládal, že pan Michálek je dílem dospělý a dílem na pozici, kde od něj lze očekávat samostatnou schopnost řešit problémy, rozhodně s tím souhlasím," poznamenal Sokol dále na adresu premiéra.

Sokol celý průběh kauzy od začátku kritizuje s tím, že celou věc má od začátku řešit policie, nikoli média. "Nelze souhlasit s tím, že čekání na právní stát podle našeho gusta si můžeme krátit protiprávním jednáním," vysvětluje Sokol.

"Z hlediska nedůvěry ve státní orgány nemá ani logiku, proč pan Michálek tak usiloval o setkání s kdejakým potentátem," říká Sokol. "Kdyby prostě šel na polici jako ředitel státní instituce, oznámil svá podezření a vyčkal, co policie provede, lidsky i právně by byl z obliga," dodává.

Záznamy rozhovorů měl Michálek podle Sokola možnost zveřejnit až poté, co by se mohl domnívat, že policie je nečinná. "Chápu, že ne každý může být schopen věc takhle analyzovat. U vedoucího pracovníka je to ale základní předpoklad. A pan Michálek ho nesplnil," uvedl na závěr článku Sokol.

Libor Michálek je bývalý šéf SFŽP, kterého odvolal nyní již bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Michálek poukázal na manipulaci veřejných zakázek na SFŽP, která měla sloužit k financování politické kariéry exministra Drobila. Po zveřejnění skandálu se Drobil vzdal funkce a opoziční ČSSD iniciovala hlasování o nedůvěře vládě. Vláda tento pokus opozičních poslanců po složitých jednáních ustála.

-Jiří Táborský,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články