Tomio Okamura: Japonci nekradou, nerabují, nepřepadávají, nestřílí

16. 3. 2011 – 20:30 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Tomio Okamura: Japonci nekradou, nerabují, nepřepadávají, nestřílí
Prosím, omluvte mě, že vás obtěžuji. Pokud je v okolí někdo, kdo potřebuje pomoc víc než já, počkám... Foto: Tomio Okamura | zdroj: NašePeníze.cz

Japonsko prožívá nejhorší okamžiky svých dějin od konce druhé světové války. Jako by se nebe spiklo se zemí a všechny živly na Japonsko zaútočily. Nad zničenou zemí navíc visí Damoklův meč jaderné katastrofy. Zprávy o vnějších škodách jsou děsivé. Zprávy o lidech, o Japoncích, ale dramatické nejsou.

Japonci nepanikaří, neděsí se. Jsou trpěliví. Dvacet pater v hroutícím se mrakodrapu scházejí spořádaně. V klidu, v tempu, kterému stačí nejstarší člověk. Pomáhají si navzájem. Vůbec platí to, že na prvním místě jsou ostatní a nakonec teprve já. Média přinesla zprávu o paní Hiroko Jamašita, která pod spadlou knihovnou ležela s rozdrceným kotníkem. Když po dlouhých hodinách ženu v bolestech objevili záchranáři, první její slova byla: "Prosím, omluvte mě, že vás obtěžuji. Pokud je v okolí někdo, kdo potřebuje pomoc víc než já, počkám."

Češi říkají, co tě nezabije, to tě posílí. Silný charakter těžká zkouška zocelí, slabého zlomí. Pro Japonce to je samozřejmost, ale stojí za zmínku. Japonci nekradou, nerabují. Nepřepadávají, nestřílí. Pomáhají si naopak navzájem.

 

Tomio Okamura: Střílet na zloděje není zločin

Tomio Okamura: Střílet na zloděje není zločin

 

Nebude to moc korektní, ale nejde nevzpomenout si na obdobné katastrofy jinde na světě. Třeba na hurikán Katrina v New Orleans roku 2005, na katastrofu v zemi pro mnohé nejcivilizovanější a nejvyspělejší na světě. Na davy rabujících, znásilňování, přestřelky na ulicích, na armádu, která přiletěla do postižených oblastí nikoli primárně zachraňovat, ale střílet zdivočelé lidi.

Moje čtvrtina japonské krve ve mě pláče nad lidským neštěstím. Ona japonská čtvrtina je ale taky hrdá, jak postižený národ čelí apokalypse. Moje polovina krve moravské se děsí představy, jak bychom obstáli my Češi, Moravané, Slezané, Romové, jako český zemský národ v obdobně hrozivé zkoušce.

Japonci jsou za poslední století zocelení dost a dost. Jejich povaha se přetavila do zcela odlišné podoby než je ta evropská. Nouze, neustálá hrozba zemětřesení či tajfunů je naučila starat se samostatně o sebe i své okolí. Evropané se přesně tohle posledních šedesát šest let odnaučují.

"Hlavní věcí je starat se o sebe, kontrolovat a zdokonalovat sebe sama;… Být samostatný, být samosprávný a soběstačný, to právě znamená nežádat od druhého, aby ti dával, co můžeš a máš dělat pro sebe sám." Tohle nejsou slova Japonce. Napsal je Tomáš Baťa, Moravák.

Ono je jedno jestli jsme Moravák nebo Japonec. Podstatné je, co umíme nabídnout jeden druhému.

To nejdůležitější poselství Japoncům světu je obecná pravda pro každodenní život, v míru i v čase bouře: Naše cena není v tom, co máme, ale v tom co dáváme druhým.

-Tomio Okamura

Kam dál: Katastrofa v Japonsku zapříčiní zdražování po celém světě

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články