Topná sezona letos začne tento víkend, o dva týdny později než loni

3. 10. 2011 – 20:08 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Topná sezona letos začne tento víkend, o dva týdny později než loni
Objekty vybavené domovními předávacími stanicemi mohou začít topit podle vlastního uvážení kdykoliv, nemusí se řídit vyhláškou a čekat na dostatečnou zimu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Po letní přípravě začnou pravděpodobně o víkendu teplárny dodávat teplo nejen pro ohřev vody, ale také už pro celodenní vytápění, průměrné denní teploty by měly klesnout zákonné minimum. V pondělí o tom informoval mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Vyhláška stanoví povinnost zahájit pravidelné vytápění bytů napojených na soustavy zásobování teplem tehdy, když průměrné denní teploty klesnou k 13 °C.

"Na základě meteorologické předpovědi, kdy má dojít v pátek k výraznějšímu ochlazení a srážkám, se počítá se zahájením vytápění ve většině míst republiky o tomto víkendu. S pravidelným vytápěním začínají tradičně nejdříve teplárny na západě Čech. Výjimkou nebyl ani letošní rok, kdy například Františkolázeňská výtopna začala s dodávkou tepla pro vytápění už v polovině září. Při teplém počasí v minulých dnech však bylo i tam vytápění přerušeno," informoval Kaufmann a dodal, že podobná byla situace i v dalších větších městech regionu a ve výše položených chladnějších podhorských oblastech České republiky.

"Zařízení kotelen, distribučních sítí a předávacích stanic byla přes léto prohlédnuta a opravena tak, aby opět bezchybně fungovala až do května příštího roku. Na bezpečné a ekologické zásobování teplem z tepláren a výtopen se u nás spoléhá přes 1,6 milionu domácností," poznamenal ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Objekty vybavené domovními předávacími stanicemi mohou podle Hájka začít topit podle vlastního uvážení kdykoliv, nemusí se řídit vyhláškou a čekat na dostatečnou zimu. To se týká více než poloviny domácností.

"Stejně tak mohou požádat o dodávku tepla pro vytápění ještě před splněním vyhláškou dané průměrné denní teploty i ostatní odběratelé, kteří nejsou napojeni na teplárenské soustavy přes domovní výměníkové stanice. Tam, kde to je technicky proveditelné, teplárny svým zákazníkům vyhoví a začnou s vytápěním i dříve. Je však třeba nejdříve zajistit, aby se na otopných soustavách v domech neprováděly žádné úpravy, při nichž by zahájení vytápění mohlo ohrozit zdraví údržbářů," upozornil Kaufmann.

Nejchladnější zimu za posledních 20 let ohlásilo brzké zahájení vytápění v roce 1996, kdy se začalo pravidelně topit už začátkem září. Podobné to bylo i v roce 2001, zima však nakonec byla jen mírně nadprůměrná. Naopak pozdní začátky topné sezóny v posledních pěti letech (na přelomu září a října) přinášely zimy teplejší. Výjimkou byla poslední zima, která byla dlouhá a pro dodávky tepla nadprůměrná.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články