Topolánek: Lidem jsme nechali více peněz

9. 2. 2009 – 1:01 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Topolánek: Lidem jsme nechali více peněz
Miroslav Topolánek, Foto: vlada.cz | zdroj: NašePeníze.cz

\"Česká ekonomika se může dostat do recese, vyvolávání paniky ale nepomůže,\" říká premiér v sobotním rozhovoru pro MF Dnes. V Deníku pak popisuje některá opatření, která navrhuje NERVu. Podle premiéra je cílem vlády snižovat vliv krize na životní úroveň lidí.

\"Ozdravením veřejných financí se nám alespoň vytvořil jakýs takýs prostor, abychom mohli nějaké řešení dělat. Především jsme nechali lidem více peněz, a to snížením daní i sociálního pojištění. To znamená, že se pokoušíme zvýšit domácí spotřebu, když nám pokulhává ta zahraniční. Stát také více investuje do budování infrastruktury. Ve srovnání s vládami sociální demokracie zhruba dvojnásobně,\" řekl premiér v rozhovoru pro MF Dnes.

 Čtěte také:
- MF:Předpokládáme růst HDP v roce 2009 okolo 1,4 %
-
Vláda odsouhlasila pomoc zemědělcům na snížení dopadů Krize
- Robert Holman z ČNB: Finanční Krize a její dopady na regulační snahy vlád

Cestou zavádění populistických opatření se vláda nevydá. \"Žádná populistická opatření dělat nebudu. Ale to ani náhodou neznamená, že by cílem bylo udělat málo. Je to úplně naopak, řekl premiér s tím, že pro jakoukoli opozici obecně platí, že může slibovat více, než je v dané situaci možné zabezpečit. Vládu naopak pocit odpovědnosti vede k obezřetnosti.

To ostatně potvrzují kroky vlády i slova premiéra v reakci na otázku, zda vláda krizi od počátku bagatelizovala kvůli obavám z paniky, jak tvrdí opozice. \"My jsme  jednoznačně tehdy mluvili vždy jen o finanční krizi, tou první vlnou jsme prošli poměrně ve zdraví,\" zdůrazňuje premiér rozdíl mezi krizí na finančních trzích, která skutečně Českou republiku tak hluboce nezasáhla a hospodářskou krizí reálné ekonomiky. \"Bylo jasné, že u naší exportně orientované ekonomiky, takto malé, takto otevřené a při takovém poklesu zahraniční poptávky, se nás to musí dotknout. Nicméně vytvářet paniku bylo nesmyslné,\" zdůraznil premiér s tím, že tím by byl dopad krize ještě sekundárně zesílený.

Premiér rovněž objasňuje důvody obezřetnosti v otázce tzv. \"lití peněz do ekonomiky\". \"Pětasedmdesát procent spotřeby našich lidí jsou dovážené výrobky.V momentě, kdy my uměle začneme podporovat zvýšenou spotřebu, tak tím vlastně budeme ze tří čtvrtin udržovat pracovní místa v zahraničí, nikoliv doma,\" upozorňuje Mirek Topolánek.

Současně upozorňuje na nebezpečí půjček na realizaci opatření, která lidem mohou krátkodobě pomoci, reálně ale půjčky hrozí neúměrným zadlužením státu do budoucnosti (viz zpráva \"Ministr financí varuje před zadlužováním\" v příloze této zprávy).\"Velké země, těm vždy někdo půjčí, úvěry si zajistí. Obávám se, že takové množství veřejných peněz, které se dostane do ekonomik, může zkomplikovat možnost splácení státních dluhů,\" dodává premiér.

\"Když něco dělám a je to správné, tak dříve nebo později se to musí prosadit,\" říká dále Mirek Topolánek. \"Já si nemyslím, že vždy platí, že kdo slibuje více, tak vyhraje,\" vysvětluje svůj trvající odpor k populistickým krokům, které by mohly zájmy českého státu a jeho občanů do budoucnosti poškodit.

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články