Transparency International už nebude radit ministrovi vnitra Johnovi

14. 9. 2010 – 21:02 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Transparency International už nebude radit ministrovi vnitra Johnovi
Ministr John chce testovat úředníky, požaduje více odposlechů a ombudsmana policie, Foto: VV | zdroj: NašePeníze.cz

Plán boje proti korupci ministra vnitra Radka Johna (VV) se diametrálně liší od představ neziskové organizace Transparency International ČR (TIC), uvedl v úterý Václav Láska z organizace.

Společnost proto zaslala ministrovi dopis, ve kterém ukončuje své členství v jeho poradním sboru.

Ministr vnitra představil v úterý svůj protikorupční plán a poradní sbor, kterému předsedá kandidátka VV na pražskou primátorku Markéta Reedová. Ve sboru působila i Transparency International, která měla na strategii spolupracovat.

"Faktická spolupráce nebyla žádná," řekl Mediafaxu Láska.

Představitelé TIC sice přišli na tiskovou konferenci, kde John představil svoji strategii, avšak nesedli si na svá vyhrazená místa, protože podle Láskových slov nechtěli být spojováni s prezentovaným plánem.

Ministrovi také zaslali oficiální dopis, ve kterém stojí, že se na prezentovaných materiálech podíleli jen okrajově a mají k nim vážné výhrady.

"I nadále jsme připraveni a budeme s ministerstvem spolupracovat na konkrétních protikorupčních opatřeních, která považujeme za smysluplná, a to z pozice nezávislé, členstvím v poradním sboru nezatížené, organizace," píše se v dopise

 

Ministr John chce testovat úředníky, požaduje více odposlechů a ombudsmana policie

 

Zkoušky spolehlivosti osob ve veřejné správě či ombudsman policie. To jsou hlavní body protikorupční strategie, kterou v úterý představil ministr vnitra Radek John (VV).

Legislativní opatření pro boj s korupcí, která ministr chystá a která chce předložit vládě, mají probíhat v několika vlnách. "Předložíme novelu trestního řádu, která umožní nasazení odposlechů již na hranici osm let," uvedl John příklad toho, co proběhne v první vlně legislativních opatření. Hodlá je předložit vládě do dvou měsíců. Současně je hranice pro použití odposlechů stanovena na deset let, dodal.

Do dubna příštího roku by ministr také chtěl předložit nový zákon o úřednících ve veřejné správě či testy spolehlivosti osob ve veřejné moci. John upozornil, že jeden test stojí deset až čtyřicet tisíc, přesto očekává jejich podporu v koalici.

Ministr upozornil, že za dva měsíce dostal více než 300 stížností na práci policie a řadu podnětů na zlepšení práce policie od samotných policistů. "Zřídím ombudsmana policie, bude to osoba, na kterou se budou moci obracet sami policisté," zdůraznil. Ministerstvo už také připravilo i protikorupční manuál pro občany a policisty.

John takto hodlá připravit etický kodex úředníka státní správy a samosprávy. Do listopadu ji pak chce předložit ke schválení vládě. "Jako první bude etický kodex platit na ministerstvu vnitra," zdůraznil.

Vyzval také všechny policisty, aby se nebáli informovat o případných politických tlacích na šetřeních. Upozornil, že od července, kdy dal pokyn, aby mu hlásili všechny případy, neobdržel ještě jedinou takovou informaci. "Není uvěřitelné, že se tady nic takového neděje," konstatoval. Uvažuje o tom, zda policisté nebudou odměňováni za hlášení případů, dodal.

Ministr také zdůraznil využívání takzvaného předstíraného převodu. Vysvětlil, že osoba, která je požádána korupčníkem o peníze, mu může říci, že o tom bude přemýšlet. Poté případ nahlásí policii, která dotyčnému umožní peníze korupčníkovi například v označených bankovkách předat. "Korupčník se pak tři vteřiny raduje, dokud není dopaden," dodal John. Do dubna příštího roku pak hodlá vyhodnotit využívání možností předstíraného převodu.

K prvnímu lednu 2012 by také mělo být zřízeno speciální pracoviště na vyhledávání a zajišťování výnosů z trestné činnosti v rámci Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Ministr bude mít k dispozici poradní sbor vedený kandidátkou VV na pražskou primátorku Markétou Reedovou, který se nejdříve zaměří právě na testy spolehlivosti či na zpracování etického kodexu pro úředníky. Reedová bude spolupracovat společně se zástupci neziskových organizací, jako je Transparency International, či představiteli policie a profesních organizací (například Asociace malých a středních podniků a živnostníků).

 

-Denisa Čermáková, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články