Trest uložený v zahraničí už neutajíte, doposud byl v Česku čistý rejstřík

21. 2. 2011 – 20:51 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Trest uložený v zahraničí už neutajíte, doposud byl v Česku čistý rejstřík
Návrh počítá s tím, že informace o odsouzení by si soudy členských států musely na základě vyžádání navzájem předávat, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Občané České republiky, které v budoucnu odsoudí soud některého z členských států Evropské unie, se musí smířit s tím, že tuto skutečnost už doma nezatají.

Novela zákona o Rejstříku trestů, kterou ve středu projedná vláda, totiž počítá s tím, že tyto záznamy se v českém rejstříku objeví automaticky.

Návrh dále počítá s tím, že informace o odsouzení by si soudy členských států musely na základě vyžádání navzájem předávat.

 

TIP: Pokutě za dopravní přestupek v jiné zemi už neujedete

 

Další změnou, kterou novela zavádí, je pak povinnost zahrnout do výpisu z českého trestního rejstříku v některých případech také informaci o prohřešku, kterého se dotyčný dopustil na území jiného členského státu a který byl zanesen do tamní evidence trestů.

V neposlední řadě pak návrh počítá s tím, že na osobu, kterou odsoudí soud v jiném z členských států unie, by orgány činné v trestním řízení musely hledět tak, jako by nad ní ortel vyřknul soud český. Tato povinnost by přitom platila v případě, že se oba státy zavázaly k oboustranné trestnosti.

-Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,410
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články