Třináctý plat: Letos ho vyplatí pouze čtvrtina firem, jak je to u vás?

9. 12. 2010 – 21:48 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Třináctý plat: Letos ho vyplatí pouze čtvrtina firem, jak je to u vás?
Statistika pracovních portálů potvrzuje trvalý zájem o pracovníky v oblasti prodej a obchod, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Třinácté či dokonce čtrnácté platy bude na konci letošního roku vyplácet jen 23 procent českých firem, u 22 procent společností se pak zaměstnanci nedočkají vůbec žádné finanční odměny. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC.

Většina firem, které nebudou vyplácet žádné odměny, uvádí, že je to kvůli jejich špatné finanční situaci.

Naopak více než polovina zaměstnavatelů bude vyplácet alespoň prémie či roční bonusy. Uvedlo to 55 procent z dotazovaných společností. Výplata bonusů či prémií se ale netýká všech zaměstnanců, pouze vybraných pozic.

 

TIP: Jaká je průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz?

 

"Ve srovnání s minulým rokem, kdy ekonomika ještě nebyla v příliš dobré kondici, je nyní situace lepší. Bonusy pro letošní rok o něco vzrostou, nicméně platí, že firmy značně zpřísnily kritéria pro jejich vyplácení. Je zde provázanost na obchodní výsledky firem, na jejich ziskovost, množství uzavřených obchodních případů a podobně," poznamenal analytik pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz Ondřej Mysliveček.

 

<%Anketa233%>

 

Pokud jsou 13. platy vypláceny, dochází často k vyplácení poloviny částky v pololetí a zbytku na konci roku. Firmy navíc nyní více zavazují zaměstnance k plnění obchodních cílů a vyplácejí jim následně bonusovou složku. V některých společnostech jsou vypláceny roční odměny.

Poměrně nízká očekávání týkající se 13. a 14. platů panují i mezi zaměstnanci, 46 procent z téměř 1600 respondentů ankety portálu Jobs.cz letos neočekává vyplacení 13. nebo 14. platu. Čtvrtina dotazovaných lidí (25 procent) se však těší na zlepšení platu alespoň prostřednictvím ročních prémií.

Na konci každého roku klesá aktivita personalistů. Počet vystavených úvazků se na pracovních portálech na začátku prosince snížil v porovnání se zářím o 1,6 procenta, proti letošnímu srpnu je však otevřeno o 4,9 procenta pozic více. "Velmi podobný vývoj jako na celém trhu práce vidíme i v oblasti částečných pracovních úvazků. Zde je dynamika mírně vyšší než u hlavních pracovních úvazků, nárůst proti srpnu je téměř šest procent, pokles proti září je 3,6 procenta," okomentoval situaci na trhu Petr Skondrojanis, který je zodpovědný za platformu alternativních úvazků na portálu Jobs.cz, a dodal, že podle jejich zkušeností předpokládají, že aktivita personalistů pozvolna vzroste v novém roce.

Statistika pracovních portálů potvrzuje trvalý zájem o pracovníky v oblasti prodej a obchod. Zřetelný nárůst poptávky sledují portály v oblasti administrativy. Stále přetrvává zájem o pracovníky v oblasti strojírenství, které sice pokleslo z pozice druhého nejvíce poptávaného oboru na čtvrté místo, ale stále tvoří téměř šest procent poptávky. Ke stálému mírnému nárůstu rovněž dochází v oblasti IT – vývoj aplikací a systémů.

-Filip Sušanka,Mediafax

Kam dál?

- Firmy budou na začátku příštího roku spíše propouštět

- Průměrná mzda v Česku stoupla, ve státní správě vyděláte pořád více

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články