Tržby největších obchodních sítí v ČR loni klesly o téměř tři miliardy

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Deset největších obchodních sítí utržilo v loňském roce v ČR celkem 309,4 miliardy korun oproti 312 miliardám v roce 2008. Uvedla to v úterý na základě svých průzkumů společnost Incoma.

Deset největších obchodních sítí utržilo v loňském roce v ČR celkem 309,4 miliardy korun oproti 312 miliardám v roce 2008.

Deset největších obchodních sítí utržilo v loňském roce v ČR celkem 309,4 miliardy korun oproti 312 miliardám v roce 2008. , zdroj: NašePeníze.cz

Hlavní důvody pro pokles tržeb jsou podle ředitele společnosti Zdeňka Skály snížení spotřebitelské poptávky kvůli ekonomické krizi a změny na tuzemském trhu obchodních řetězců, například odchod diskontního řetězce Plus.

 

Nejvyšší tržby vykázala v loňském roce skupina Schwarz zahrnující sítě Kaufland a Lidl, která v roce 2009 otevřela v ČR 17 nových prodejen a své tržby zvýšila o 1,5 miliardy korun na celkových 59 miliard korun. Největší posun tržeb zaznamenala Incoma loni u skupiny Rewe (obchodní sítě Billa a Penny Market), která zvýšila tržby o deset miliard na 48,5 miliardy korun a v TOP 10 tuzemského obchodu se posunula na druhé místo. Tržby v loňském roce zvýšilo i Tesco, a to o dvě miliardy korun na výsledných 46,5 miliardy korun a v pořadí mu patří třetí příčka.

Největší meziroční pokles tržeb naopak postihl síť Makro, téměř o tři miliardy korun, a Ahold o miliardu korun.

Meziroční bilance tržeb TOP 10 tuzemských obchodníků je ovlivněna změnami v tomto žebříčku, v němž letos chybí hobbymarkety Obi a naopak je do něj nově zařazen řetězec Ikea. Započteny letos nejsou ani tržby diskontů Plus. Zatímco podle původního řebříčku za rok 2008 se tržby TOP 10 meziročně propadly o tři miliardy korun, nové složení zahrnující porovnání tržeb stejných sítí v roce 2008 a 2009 znamená, že se tržby současných TOP 10 meziročně zvýšily o 11 miliard korun.

(Mediafax)

Tagy: tržby peníze finance firmy obchodníci obchodní sítě prodejci