Tržby obchodníků klesají už 13 měsíců

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Maloobchodní tržby v říjnu oproti loňskému roku poklesly o 4,7%, což bylo na úrovni očekávání analytiků. Za propadem opět stál prudký pokles tržeb v motoristickém sektoru. Ovšem i maloobchod (bez moto segmentu) vykázal poklesl tržeb o 2,8%, kvůli nižším tržbám za nepotravinářské zboží.

Foto: NašePeníze.cz

Foto: NašePeníze.cz, zdroj: NašePeníze.cz


Tržby za potraviny stále těží z poklesu cen, protože i přes nominální pokles o 2,8%, reálně vzrostly o 1,3%. Výsledky negativně ovlivnil letos nižší počet pracovních dní (-1 den).

Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 1,1% a meziroční pokles dosáhl 3,1%. Maloobchodní tržby v meziročním srovnání klesají již 13 měsíců v řadě.

Spotřebitelská poptávka zůstává utažena v důsledku kombinace negativních faktorů - vyšší nezaměstnanost, nižší růst mezd, přísnější úvěrování. Pozitivním faktorem se stalo zpomalení inflace, které se nejvýrazněji projevovalo u potravin. Situace se nevyhrocuje, ale spotřebitelská poptávka zůstane pod tlakem i na začátku příštího roku v důsledku nárůstu nezaměstnanosti. Celoroční pokles maloobchodních tržeb odhadujeme na úrovni 4,0%.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy