Tržby obchodníků rostou tak, jako naposledy před krizí

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Tržby v maloobchodě vvzrostly v únoru meziročně o 8,1 %. Růst tržeb, započatý už v listopadu 2013, pokračoval i v únoru. Vyplývá to z dat statistického úřadu.

Vyšší chuť lidí utrácet podpořila Česká národní banka svými intervencemi ve prospěch slabší koruny. Foto:SXC

Vyšší chuť lidí utrácet podpořila Česká národní banka svými intervencemi ve prospěch slabší koruny. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Růstu pomohl hlavně prodej aut, který stoupl o pětinu. Lidé však utrácejí i za další zboží včetně dlouhodobě slábnoucích potravin.

Analytici se podle iDNES.cz shodují v tom, že vyšší chuť lidí utrácet podpořila Česká národní banka svými intervencemi ve prospěch slabší koruny. Obavy ze zdražení dováženého zboží totiž zvýšily zájem o výrobky dlouhodobé spotřeby. Vedle aut tak stouply i prodeje počítačů, tabletů či telefonů (o 9,1 procenta) a poptávka po spotřební elektronice a elektrických spotřebičích stoupla o 5,2 procenta.

Zájem o toto zboží však roste také díky klesajícím cenám elektroniky a díky dobré dostupnosti na internetu. E-shopy totiž dále pokračovaly ve své prudké expanzi a jejich tržby stouply téměř o 19 procent.

Tagy: tržby ekonomika peníze obchod krize