Turisté se vracejí do Česka, příjmy z cestovního ruchu rostou

8. 6. 2011 – 15:13 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Turisté se vracejí do Česka, příjmy z cestovního ruchu rostou
Výdaje českých turistů na zahraniční cestovní ruch dosáhly v prvním čtvrtletí roku 17,5 miliardy korun, což bylo o 7,2 procenta více než loni, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Příjmy České republiky z mezinárodního cestovního ruchu dosáhly v prvním čtvrtletí roku 2011 celkem 28,6 miliardy korun, což bylo o 1,3 miliardy více než ve stejném období roku 2010. Informovala o tom ve středu agentura CzechTourism.

Příjmy státu ze zahraničního cestovního ruchu se zvýšily díky rostoucí poptávce zahraničních turistů. Těch v prvním čtvrtletí roku přijelo do České republiky celkem 1,17 milionu, což bylo o sedm procent více než ve stejném období předchozího roku. Růst příjmů ze zahraničního cestovního ruchu ovlivnil především vývoj německé ekonomiky, ale i bezpečnostní situace na severu Afriky, která se projevila například výrazným nárůstem příjezdů turistů z Ruska. V prvním čtvrtletí jich přijelo podle Českého statistického úřadu do Česka 113 tisíc. Významný nárůst příjezdů zaznamenali statistici také u hostů z Francie (23,3 procenta), Slovenska (14,7 procenta) a Nizozemska (12,5 procenta).

„Německé hospodářství se v roce 2011 vyvíjí v mnoha ohledech nejlépe od sjednocení země. Nálada v celé společnosti je velmi pozitivní, což v minulých letech nebylo zvykem,“ uvedl k vývoji v hlavní zdrojové zemi českého incomingu David Pastva, ředitel zahraničního zastoupení agentury CzechTourism ve Frankfurtu. Podle Pastvy očekávají němečtí spotřebitelé pozitivní vývoj ekonomiky a jsou proto více ochotni utrácet.

Podle generálního ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vondrušky mají pro Českou republiku vysoký růstový potenciál především rozvíjející se ekonomiky v Asii a Jižní Americe – Brazílie, Čína, či Indie. „Důležitým hráčem je samozřejmě i Rusko, které je naším tradičním obchodním partnerem. Rusové vnímají Českou republiku jako rozvinutou západní zemi s vynikajícími lázeňskými službami,“ uvedl Vondruška.

Výdaje českých turistů na zahraniční cestovní ruch dosáhly v prvním čtvrtletí roku 17,5 miliardy korun, což bylo o 7,2 procenta více než ve stejném období roku 2010. I přes rychlejší růst výdajů tak platební bilance za cestovní ruch skončila v prvním čtvrtletí pozitivním saldem ve výši 11,1 miliardy korun.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články