Dění na světovém trhu

Akciové trhy v uplynulém týdnu prošly velmi razantní korekcí, která svůj začátek měla v USA, ale výprodeje se dotkly globálně všech rizikových aktiv. V USA delší dobu rostou výnosy dluhopisů, které se již dostaly na dlouhodobá maxima, což je obecně rizikových faktorem pro ceny akcií. Akcie na toto riziko dlouho nereagovaly, podobně jako na předchozí vyhrocení obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Ve středu došlo ke zlomu, postupně se v USA rozjel široký výprodej, kdy akciové indexy propadly za 2 dny přes 5 %, nejhlubší pokles od začátku února. Postupně se tento tlak přelil z USA i na ostatní trhy. V pátek se situace již stabilizovala a došlo ke korekci předchozího propadu, čemuž částečně pomohl i dobrý start výsledkové sezóny v USA.

 Americké i evropské akciové indexy zaznamenaly za celý týden propad kolem 4 % t/t. Domácí PX index v pátek uzavřel na 1080 bodech (-2,2 % t/t).

 

Společnosti na BCPP

Moneta se postarala o hlavní zprávu týdne na české burze. Banka oznámila, že uzavřela předběžnou dohodu se společností Home Credit Group B.V. (HSGBV) o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Creditu. Cena transakce byla stanovena na 19,75 mld. Kč, z čehož 6,75 mld. Kč bude zaplaceno v hotovosti a 13 mld. Kč prostřednictvím emise nových akcií ve prospěch HSGBV, který tak získá 24,48% podíl v Monetě. Po dokončení transakce (polovina roku 2019) by se měl počet klientů banky více jak zdvojnásobit na přibližně 2 miliony. Akcie Monety v reakci na zprávu nejprve hledaly směr v rozmezí 78 – 82 Kč, nakonec však za týden oslabily o 3,6 % t/t na 79,05 Kč.

Stock Spirits oznámil, že prodeje za prvních 9 měsíců roku byly v souladu s očekáváním společnosti. I přes pokračující silnou konkurenci na polském trhu zde společnost vykázala růst jak z pohledu prodaných objemů, tak z pohledu tržeb. Úplné výsledky budou zveřejněny 5. prosince. Stock Spirits uzavřel týden se ztrátou -1,82 % na ceně 59,5 Kč.

Avast ve středu pořádal valnou hromadu, která schválila snížení emisního ážia o cca 181 mil. USD. Tyto prostředky budou převedeny do rezerv, což umožní jejich případné vyplacení na dividendách. Krok společnosti chápeme jako logický v situaci, kdy cash flow za letošní rok může být silnější než účetní čistý zisk. Aby výše čistého zisku neomezovala výplatu dividendy, bude možné ji vyplácet z rezerv. Avast zakončil týden s mírnou ztrátou -1,19 % na ceně 83 Kč.

Příští týden bude v ČR pokračovat výsledková sezóna za 3. kvartál. Ve čtvrtek 18.10. před začátkem obchodování zveřejní výsledky televizní společnost CME. Tržby za 3Q18 očekáváme ve výši 124 mil. USD (+3,9 % r/r), kde bude nárůst tažen pokračujícím mírným růstem útrat inzerentů na televizní reklamu. Zisk před odpisy EBITDA vzroste podle nás svižněji (+21,9 % na 30,6 mil. USD), kde pomáhá pokračující růst marží. Pro investory však bude klíčový spíše na výhled. Očekáváme, že vedení společnosti potvrdí výhled na letošní růst zisku EBITDA o 14 – 16 % při konstantních měnových kurzech. Při současném vývoji kurzů očekáváme letošní zisk EBITDA ve výši 197,2 mil. USD.

V tentýž den zveřejní vybraná čísla za 3Q18 nováček pražské burzy Avast. Společnost by měla oznámit pouze upravené tržby a upravený zisk před odpisy EBITDA. Tržby očekáváme ve výši 204 mil. USD, zhruba na úrovni jedné čtvrtiny ročních tržeb (meziroční srovnání pro 3Q není k dispozici), a zisk EBITDA 104 mil. USD (EBITDA marže 51 %). Management by podle nás měl potvrdit výhled, že tržby letos vzrostou vyšším jednociferným tempem po vyloučení ukončených operací.

 

Výhled na příští týden

Z hlavních makroekonomických dat budou v pondělí v USA zveřejněny maloobchodní tržby (oček. 0,7 po 0,1 m/m) a v úterý průmyslová produkce (oček. 0,1 po 0,4 % m/m). V Evropě pak bude v úterý v Německu zveřejněn index ekonomických očekávání ZEW a ve středu data o inflaci za celou eurozónu. A na závěr v pátek, respektive v sobotu ráno našeho času, budou oznámena data o maloobchodních tržbách (oček. 9,1 po 9,0 % r/r) a průmyslové výrobě (oček. 6,0 po 6,1 % r/r) v Číně.  

 Zároveň se v USA naplno rozeběhne výsledková sezóna. Svá čísla zveřejní zbytek velkých bank, které již nereportovali v pátek a z dalších firem napříč sektory například IBM, Johnson & Johnson, Alcoa, eBay, Phillip Morris či Novartis. Kromě samotných čísel budou investoři zvědaví na jakékoliv informace o očekávaných dopadech současné obchodní války mezi USA a Čínou na hospodaření společností.

 I přes relativně bohatý týden z pohledu kurzotvorných informací budou investoři zřejmě opět nejvíce sledovat vývoj výnosů na dluhopisových trzích a jejich dopad na akciové trhy. Podle našeho názoru by po výprodejích z posledních dnů mohlo dojít k uklidnění akciových trhů a stabilizaci či určité korekci indexů směrem vzhůru.

Zdroj: Atlantik FT