Tyrolský Seefeld láká na jarní lyžování a jedinečný relax

1. 1. 2010 – 17:17 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Tyrolský Seefeld láká na jarní lyžování a jedinečný relax
Slunné svahy Seefeldského regionu | zdroj: NašePeníze.cz

Přemýšlíte ještě nyní, před koncem lyžařské sezóny, o místu, kde byste si lyžování pořádně užili? O slovo se hlásí olympijský region Seefeld, který slibuje kvalitní lyžařské podmínky až do konce dubna. A nejen to. Láká také na vynikající možnosti relaxace a kulinářské zážitky.

Olympijský region Seefeld, do kterého spadají kromě samotného Seefeldu ještě obce Lautasch, Mösern, Reith a Scharnitz, se již několikrát blýskl ve sportovní historii. Dvakrát byl dějištěm olympijských her (1964 a 1976) a jednou se zde konalo mistrovství světa v klasickém lyžování (1985). Sama tato informace napovídá, že v okolí Seefeldu naleznete výborně upravené sjezdovky, které sedí v nadmořské výšce od 1200 do 2400 metrů a je jich tu na 35 kilometrů.

 
Na své si ovšem přijdou i příznivci běžkaření, na něž v regionu Seefeld čeká přes 300 km tratí. Není zde nic nenormálního, když potkáte houf běžkařů pouhých pár metrů od centra Seefeldu. Běžkařské tratě jsou prostě v regionu všude, a to v perfektně upravené.
 
 

Tyrolský kulinářský zážitek

 
 
Kvality regionu jsem si vyzkoušel letos na vlastní kůži po doporučení přátel, kteří sem jezdí rok co rok a rozhodně nemohu říci, že bych si měl nač stěžovat. Cesta z Prahy mi trvala pouhých pět hodin (nejlépe na Rozvadiv, Mnichov a Garmisch) a na místě, v obci Mősern, mě čekal útulný hotel podobného názvu - Alt Mősern, který vlastní spravuje přívětivá rodina Haselwanter.
 
Vybral jsem si tento rodinný hotel pro jeho pověst. Již několikrát jsem totiž slyšel o jeho výjimečné kuchyni a příjemné atmosféře. A musím konstatovat, že kuchař Alex Sonnweber si opravdu zaslouží uznání. Jeho telecí steaky s přelivem z lišek, nebo například špenátové knedlíky s ovčím sýrem byly jednoduše úchvatné. Nicméně kvalita jídel je v regionu obecně vynikající. Kuchaři zde využívají produkty soukromých farem a vaří nápaditě a současně v jednoduchých kombinacích, takže jednotlivé ingredience jsou snadno rozeznatelné.
 
Z tyrolských specialit byste si neměli nechat ujít spätzle (obdoba slovenských halušek), největší řízek, jaký jste kdy na talíři viděli a nebo třeba kynutý knedlík plněný povidly a zalitý vanilkovým krémem. K tomu tyrolské kvasnicové pivo, Jagatee (podobné našemu grogu) a nebo tradiční jablečný džus se sodovkou a jste vybaveni energií na pořádnou běžkařskou tůru, nebo jako v mém případě na dlouhý lyžařský den na svazích areálu Rosshűtte.
 
 

Na manšestrových svazích Rosshűtte

 
 
Zvolil jsem tento areál z portfolia olympijského regionu jednak proto, že jsem na něj dostal pochvalný tip v hotelu a navíc proto, že je asi nejblíže městečku Seefeld, které jsem si chtěl prohlédnout po lyžování ve večerních hodinách. Areál má pouze dvě černé sjezdovky, zato tu dominují červené a především dlouhé a táhlé modré.
 
V devět hodin ráno jsem byl mezi prvními, kteří jeli sedačkovou lanovkou na horu Seefelder Joch (těsně nad 2000 metry), a proto jsem si mohl užít dokonale upravené sjezdovky – jako manšestr. Postupem dopoledne sice přibývali další lyžaři, ale nebylo jich tolik, abych na některé ze sedačkových lanovek čekal déle než tři minuty. Na sjezdovkách sedí dvě restaurace, které zapůjčují sluneční lehátka a deky. A protože bylo celý den slunečno, po obědě jsem si nemohl tento relax nechat ujít.
 
 

Když relax, tak v sauně, nebo na statku

 

Co se týče relaxu, pak je Seefeldský region velice štědrý. Přímo v Seefeldu vystavěli před pár lety výborné relaxační centrum, ve kterém najdete vnitřní i venkovní vyhřívaný bazén s výhledem na městečko a okolní štíty, dále celou řadu saun, ledových bazénků, kruh s horkou a ledovou vodou pro relaxaci nohou a řadu dalších atrakcí. Pokud byste chtěli strávit několik dní prakticky mimo moderní civilizaci, na kterou jste zvyklí, pak doporučuji ubytování na některé z místních farem.

 Navštívil jsem jednu z nich – farmu Gapphof, protože jsem byl zvědavý, jaké zdravé dobroty farma produkuje. Velice aktivní paní domácí mi předvedla výrobu svého vyhlášeného sýra a jogurtu, kterými zásobuje okolní velké hotely a ochutnal jsem i její domácí mléko. Byl to krásná zážitek. Farma sedí v mírném kopci a nabízí výhled do okolí. A když tak sedíte na dubové lavici, pár metrů zurčí studánka a vy se díváte na tu čistotu přírody kolem, veškeré problémy všedního života jakoby ustoupily někam do pozadí.

 

Noční život v tónech šnapsu

 

Ovšem i těm, kdo hledají spíše aktivní vyžití než relax, má Seefeld co nabídnout. Kromě adrenalinových zážitků jako je lezení po ledopádu či freeride na ostrých horských hřebenech se nabízí ještě noční život v srdci Seefeldu. Jen když se projdete po setmělém městečku s malebně vymalovanými domy, najdete tu řadu restaurací, barů, kde dostanete tradiční tyrolský šnaps (a vězte, že asi není ovoce, které by tyroláci neuměli přepálit) a také několik diskoték a hlavně – vyhlášené místní casino. 

 

Fakta o Olympijskému regionu Seefeld:

 -         5 hodin autem z Prahy

-         300 kilometrů běžkařských tratí

-         35 kilometrů sjezdovek

-         ceny ubytování již od 50 eur za dvě osoby na noc, ovšem spíše ve vsích v okolí Seefeldu, přímo v Seefeldu se připravte na ceny dvojnásobné

-         hotely jsou vždy vybaveny velice útulně a čistě, většinou nabízejí saunu a často i vířivku

-         největší nákupní možnosti a noční život jsou v městečku Seefeld, v ostatních obcích naleznete pár restaurací v hotelích a většinou jeden obchod

  

Více o olympijském regionu Seefeld naleznete na následujících stránkách:

www.tyrolsko.cz, www.seefeld.com, www.alt-moesern.at www.tiscover.at/gapphof

 

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články