ÚAMK: Některá auta značky Citroen a Peugeot mají až o polovinu vyšší spotřebu, než se uvádí

- Auto-moto autor: Redakce NašePeníze.cz

Ústřední automobilový klub (ÚAMK) již dříve informoval o prvních oficiálních testech reálné spotřeby trojice automobilů koncernu PSA: Citroën C4 Grand Picasso, Peugeot 308 a DS 3 s motory 1,6 BlueHDI (88 kW) se systémem start-stop. Výsledky nejsou potěšující.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: bestcarmag

Při reálném provozu, s plným zatížením, jízdě v běžném provozu, s použitím klimatizace a střídání jízd po městě, mimo a po dálnici vyšla následující reálná spotřeba: Peugeot 308 v průměru 5 l/100 km, Citroën C4 Grand Picasso 5,6 l/100 km a DS 3 4,9 l/100 km.

Tyto výsledky jsou velmi blízko tomu, co vyplynulo z výzkumu mezi majiteli těchto vozidel a jejich reálné spotřebě. Jediné DS 3 si při měření automobilkou za dohledu nezávislých organizací polepšilo. V průměru o 0,3 l/100 km.

Zároveň ale byly tyto výsledky porovnány s tím, jaké jsou uváděny oficiální kombinované spotřeby u těchto vozidel, respektive, jaké by byly výsledky, kdyby automobilka vypočítávala spotřebu podle dnes platné metodiky. Výsledky jsou alarmující. Oficiálně by tato auta měla spotřebovávat od 0,9 do 2,3 litru nafty na 100 km méně. Ještě jinak.

Reálná spotřeba je u DS 3 vyšší od té udávané podle platných norem o 22,5 %, Peugeotu 308 o 38,9 % a Citroënu C4 Grand Picasso o 55,6 %.

Co k tomu dodat? Snad jen se znovu a znovu za motoristy ptát – ještě dlouho budou udávána a veřejně prezentována zcela nereálná čísla, ke kterým konec konců řada motoristů také přihlíží, když se rozhodující o koupi nového vozu? 

Tagy: auto spotreba Peugeot 308 Citroën

Zdroje: ÚAMK