Umíte to s počítačem? Platy lidí v IT letí vzhůru

7. 1. 2019 – 18:31 | Práce | red | Diskuze:

Umíte to s počítačem? Platy lidí v IT letí vzhůru
zdroj: freeimages.com

Pokud to jen trochu umíte s počítačem a nevadím vám vzdělávat se, neváhejte - platy v oboru informačních technologií (IT) jsou totiž velmi vysoké a obor trpí akutním nedostatkem lidí. Jen za poslední rok si lidé na některých pozicích polepšili finančně až o pětinu. A to jsou "ajťáci" královsky placení už dlouho. Průměrný měsíční příjem je v tomto oboru 56,8 tisíc korun, zatímco celorepublikový necelých 32 tisíc korun.

"Pro nábor programátora uděláte v dnešní době naprosto cokoliv. Musíte se rozkrájet, abyste ho získali,“ připouští František Procházka ze společnosti Isobar, podle kterého je bitva nejen o peníze, ale tak o různé zaměstnanecké benefity - třeba o počet dní, kdy mohou lidé pracovat z domova.

Lidé také slyší na klouzavou pracovní dobu nebo příjemné prostředí. "Kromě standardních benefitů u nás nabízíme navíc třeba roční rozpočet na vzdělávání, který umožňuje našim zaměstnancům vycestovat na zajímavé konference kdekoliv po světě,“ vyjmenovává výhody Kateřina Klepková, která loví IT specialisty pro firmu Kiwi.

A pokud chce firma polapit zkušeného programátora, musí být připravená, že to bude K + K, tedy kilo (plat 100 tisíc) a služební auto. A na některých pozicích tak díky vysoké poptávce platy vyskočily o dvacet procent.

Firmy už se díky plošnému růstu platů příliš dramaticky nepřeplácejí, platy v oboru nicméně podle všeho porostou dál. Společnosti se snaží, aby si prověřené ajťáky udržely, protože vědí, že náhradu budou shánět jen těžko.

Bez vzdělávání to nepůjde

A proto se více zaměřují na nováčky a jejich výchovu. "V poslední době se ukazuje, že tento přístup je nejlepší a nejefektivnější,“ připouští František Procházka z Isobaru a dodává: "Pokud je takový uchazeč nadšený a ochotný se učit, rádi jej vezmeme.“

Podobně to vidí i spousta jiných firem, které hledají novou krev i mezi absolventy rekvalifikačních kurzů. "Po čtyřměsíčním intenzivním kurzu umí naši studenti základní programovací jazyky a jsou připraveni na pozici junior programátor,“ uvádí Barbora Wachtlová z Green Fox Academy.

Platy v IT

Platy v IT

Zdroje:
MED, Hays, Grafton

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,880 25,000
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články