Unipetrol dál prodělává

26. 7. 2012 – 12:54 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Unipetrol dál prodělává
Unipetrol vykázal v druhém čtvrtletí čistou ztrátu 598 milionů korun, Foto:Unipetrol | zdroj: NašePeníze.cz

Čistou ztrátu 598 milionů korun vykázala ve druhém čtvrtletí tohoto roku petrochemická společnost Unipetrol. Firma o tom informovala ve čtvrtek.

Výsledky skupiny Unipetrol byly ve druhém čtvrtletí roku 2012 negativně ovlivněny významnými ztrátami z přecenění zásob a pokračující nepříznivou situací vnějšího ekonomického prostředí ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Společnost tak dosáhla provozního výsledku (EBIT) –437 milionů Kč, při obratu 27,102 miliardy korun. V mezikvartálním srovnání došlo ke zlepšení rafinérských i petrochemických marží, k nárůstu rozdílu cen Brent-Ural nebo lepším prodejům rafinérských produktů.

„Oproti prvnímu čtvrtletí se nám podařilo zvýšit tržby společnosti a to, zejména díky vyšším prodejním objemům pohonných hmot a dalších rafinérských produktů. Naopak prodejní objemy petrochemických produktů ovlivnila nižší poptávka na trhu,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Piotr Chełmiński a dodal: „Začínající motoristická sezóna přinesla rostoucí poptávku po benzínu v maloobchodní síti. Pozitivně působí i zavádění provozoven rychlého občerstvení STOP CAFE, které vede u čerpacích stanic Benzina k nárůstu tržeb z gastronomie.“

V rafinérském segmentu došlo k nárůstu objemu zpracované ropy o 12 % z 906 kt. v prvním čtvrtletí 2012 na 1013 kt. ve druhém čtvrtletí 2012, což znamená využití rafinérských kapacit na úrovni 79 %. Provozní výsledek rafinérského segmentu ve druhém čtvrtletí dosáhl -359 milionů korun. Do výsledku se negativně promítlo přecenění zásob a negativní LIFO efekt jako důsledek nižších cen ropy a kotací rafinérských produktů. V uvedeném období společnost zaznamenala lepší marže z motorových paliv, ale i výrazný pokles marží z primárního benzínu. V porovnání s předchozím čtvrtletím na výsledek kladně působilo pokračující oslabování kurzu české koruny proti americkému dolaru, vyšší rozdíl ceny ropy Brent a Ural a 15% nárůst prodejních objemů rafinérských produktů, který byl způsoben spolehlivostí výroby a začátkem motoristické sezóny.

Provozní výsledek petrochemického segmentu činí za druhé čtvrtletí letošního roku -80 milionů korun. Negativně se v rámci petrochemického segmentu projevilo přecenění zásob a negativní LIFO efekt jako důsledek nižších cen vstupních surovin (primární benzínu) a kotací petrochemických produktů. Prodejní objemy petrochemických produktů mezi čtvrtletími poklesly o 7 % na úroveň 411 kt. Důvodem byly nižší prodeje u většiny produktů vyplývající z nižší poptávky na klíčových trzích. Naopak pozitivní vliv na výsledek segmentu mělo pokračující snižování fixních nákladů a zlepšení kombinované petrochemické marže, která dosáhla na nejvyšší úroveň od první poloviny roku 2011.

David Vandrovec | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články