Unipetrol se z loňské ztráty dostal v prvním pololetí do zisku 829 milionů korun

31. 8. 2010 – 9:37 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Unipetrol se z loňské ztráty dostal v prvním pololetí do zisku 829 milionů korun
Mateřsý PKN Orlen překvapil ztrátou, Foto: Unipetrol | zdroj: NašePeníze.cz

Petrochemická skupina Unipetrol dosáhla za prvních šest měsíců letošního roku čistého zisku 829 milionů korun, ve stejném období minulého roku přitom Unipetrol hospodařil se ztrátou 544 milionů korun.

Vyplývá to z hospodářských výsledků, které společnost zveřejnila v úterý.

V prvním pololetí 2010 utržil Unipetrol celkem 41,448 miliardy korun, což je meziročně o 37 procent více. Provozní zisk společnosti před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) ve stejném období letošního roku vzrostl meziročně o 134 procent na více než tři miliardy korun (3,021 miliardy). Čistý zisk zředěný na akcii činil za prvních šest měsíců letošního roku 4,57 koruny. V loňském prvním pololetí naopak jedna akcie ztratila tři koruny.

V makroekonomickém měřítku se do výsledků skupiny příznivě promítla zejména vyšší poptávka po rafinérských a petrochemických produktech. Meziroční snížení tuzemských prodejů pohonných hmot, k němuž došlo v důsledku vyššího daňového zatížení v porovnání s okolními státy, se podařilo v rámci skupiny Unipetrol částečně kompenzovat zvýšením prodeje prémiových paliv Verva. K lepším hospodářským výsledkům společnosti přispělo také výšení efektivity dosažené díky programu snižování nákladů a optimalizace zahájenému v loňském roce.

"Skupina zlepšila své hospodaření a lze říci, že absolvovala první pololetí roku ve velmi dobré kondici. Dosažený zisk naznačuje, že jsme dokázali najít rezervy a zmobilizovat své síly. Dopady ekonomické recese jsou nicméně stále ještě patrné. Zvyšování efektivity a důsledná kontrola nákladů proto zůstávají klíčovými prvky našeho dalšího úsilí," komentoval hospodářské výsledky generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Piotr Chełmiński

Unipetrol i ve druhém letošním čtvrtletí potvrdil dobré hospodářské výsledky ze začátku roku, ve druhém čtvrtletí navýšil tržby meziročně o 48 procent na 23,409 miliardy korun, čistý zisk činil 520 milionů korun. Za první tři měsíce letošního roku přitom společnost dosáhla při tržbách 18,039 miliardy korun čistého zisku 309 milionů korun.

Petrochemický segment ve druhém čtvrtletí 2010 vytvořil zisk 298 milionů korun, což je v porovnání s předchozími třemi měsíci nárůst o 207 procent. V meziročním srovnání se do výsledku příznivě promítly vyšší marže olefinů a polyolefinů, velmi dobré prodeje olefinů a benzenu, za což mohou hlavně odstávky u konkurenčních podniků v Evropě a celkové oživení poptávky po petrochemických produktech. Naopak nepříznivě se projevilo oslabení kurzu eura vůči americkému dolaru.

Rafinérský segment skupiny vykázal provozní zisk 356 milionů korun, v meziročním srovnání těžily rafinérie hlavně z vyšší poptávky v regionu střední a východní Evropy a vyšších marží. Stagnující domácí poptávku po palivech se Unipetrolu podařilo kompenzovat dobrými obchodními výsledky a zvýšením exportu. Společnosti se navíc podařilo využít odstávek konkurenčních rafinérií na Slovensku a v Rakousku. Segmentu se dařilo také díky zvětšení rozdílu mezi cenami ropy Brent a Ural, vyššímu objemu zpracované ropy a příznivému vývoji kurzu koruny vůči americkému dolaru.

Segment maloobchodního prodeje motorových paliv vytvořil provozní zisk 135 milionů korun, což představuje tříprocentní nárůst oproti prvnímu letošnímu čtvrtletí. Příznivě působily stabilní jednotkové marže a zlepšující se prodeje prémiových paliv Verva. Do provozu Unipetrol uvedl nový informační systém RIS a zahájil spolupráci s dalšími provozovateli čerpacích stanic při vzájemné akceptaci takzvaných fleetových karet. Nicméně v hospodaření maloobchodního segmentu se nepříznivě projevil meziroční pokles prodaných pohonných hmot v České republice kvůli vyššímu daňovému zatížení ve srovnání se zahraničím.

"Zveřejněná čísla jsou mírně lepší než naše očekávání i očekávání trhu a to na všech úrovních. Výnosy překonaly náš odhad o 1,4 procenta a tržní konsensus o 4,4 procenta. Zisk na úrovni EBITDA je v porovnání s naším odhadem lepší o 1,9 procenta a o 2,2 procenta lepší než konsensus. Čistý zisk Unipetrolu za druhé čtvrtletí je lepší o 2,2 procenta než náš odhad a o 2,6 procenta oproti očekávání trhu. Reakce investorů na zveřejněná čísla by proto mohla být mírně pozitivní," myslí si analytik společnosti Atlantik Bohumil Trampota.

Prvořadým cílem skupiny Unipetrol nyní je pokračovat se ziskem i v dalších čtvrtletích letošního roku. Stále ještě oživující se ekonomika a nízká spotřeba motorových paliv v Česku, která se bez změny daňového zatížení jen těžko změní, nutí Unipetrol pokračovat v pečlivém řízení nákladů a zachovat investiční výdaje na úrovni roku 2009. Skupina se chce více zaměřit na zvyšování provozní spolehlivosti a další zlepšování obchodních výsledků.


Investiční zprávy: Unipetrol: Výsledky za 2Q mírně lepší na všech úrovních

 

Mateřsý PKN Orlen překvapil ztrátou

 

Polská rafinerská skupina PKN Orlen vykázala za druhé čtvrtletí ztrátu pět milionů zlotých (31,17 milionu korun). Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Za propadem společnosti do ztráty stojí kurzové změny polského zlotého, které dopadly na hodnotu úvěrů společnosti a zcela vymazaly provozní zisk.

Díky rostoucím maržím a objemu výroby přitom společnost vykázala provozní zisk 1,12 miliardy zlotých (6,98 miliardy korun).

Rafinérské marže společnosti stouply meziročně o dvě procenta.

Akcie společnosti v tomto roce posílily o téměř 15 procent, čímž překonaly hlavní index akcií obchodovaných na varšavské burze.

-Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články