Úřady práce odmítají vyplácet lidem podporu i když nedostali odstupné

19. 1. 2011 – 10:14 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úřady práce odmítají vyplácet lidem podporu i když nedostali odstupné
Na ochránce veřejných práv se však obrátili první lidé, kteří se zaevidovali na úřadu práce., Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

První tři týdny roku 2011 potvrdily nedostatky v zákonech novelizovaných v souvislosti s úspornými opatřeními vlády v rámci takzvaného sociálního balíčku. Agentuře Mediafax to ve středu řekl ombudsman Pavel Varvařovský s tím, že zásadní potíže jsou ve výplatách podpory v souvislosti s odstupným.

Jestliže někomu přísluší odstupné, má podle novely zákona platné od 1. ledna nárok na podporu v nezaměstnanosti teprve po třech měsících. Ombudsman zároveň upozornil, že člověku se novelou zákona nekrátí doba podpory, ale o zmíněné tři měsíce se posouvá. (Psali jsme: Výpověd v práci dobře zvažte, jinak přijdete o velkou část podpory).

Na ochránce veřejných práv se však obrátili první lidé, kteří se zaevidovali na úřadu práce.

"Podporu v nezaměstnanosti jim pracovní úřady nevyplatily s poukazem, že jim přísluší odstupné. Lidé přitom doložili, že jim zaměstnavatel odstupné prokazatelně nevyplatil," řekl Varvařovský. V zákoně o zaměstnanosti platném od nového roku se totiž mluví o odstupném, které člověku přísluší - to však není podle ombudsmana totéž, jako odstupné skutečně poskytnuté či vyplacené.

 

TIP: Úřady porušují zákon, když zkoumají majetkové poměry zdravotně postižených

 

Formulace novelizovaného zákona přináší podle ombudsmana absurdní situaci. "Při okamžitém rozvázání pracovního poměru kvůli nevyplácení mzdy přísluší zaměstnanci rovněž odstupné. Právě ono odstupné je však pro pracovní úřady důvodem k odsunutí výplaty podpory o tři měsíce," řekl Varvařovský. "Bylo by přitom naivní domnívat se, že zaměstnavatel, který nevyplácel mzdu, někomu vyplatí odstupné," dodal.

Varvařovský je přesvědčen, že zákonodárce nepředpokládal, že lidé mají podle zákona o zaměstnanosti zůstat bez peněz. Obrátí se proto na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby zvážilo výklad pojmu "přísluší odstupné" ve prospěch uchazečů o zaměstnání na termín "bylo vyplaceno odstupné".

 

-Jiří Nováček | MED

Může vás zajímat:

- Sociální podpora v roce 2011 - na co máte nárok?

- Propuštěný zaměstnanec musí v některých případech vrátit odstupné - proč?

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články