Úrokové sazby u hypoték v tomto roce porostou

26. 1. 2010 – 6:47 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úrokové sazby u hypoték v tomto roce porostou
Úrokové sazby hypoték, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal hluboký propad. Jedině úroková sazba rostla. Jak se bude vyvíjet v letošním roce? Podle odborníků objem hypoték mírně poroste, ovšem úrokové sazby také.

 

Po roce tristním pro hypoteční úvěry by mohlo přijít oživení. Ovšem na návrat do zlatých časů to zdaleka nevypadá. Objem poskytnutých hypoték klesal dva roky po sobě a od rekordního roku 2007 se loni se 74,4 mld. Kč propadl téměř na polovinu.

Ani úrokové sazby nevypadají při pohledu na současný Fincentrum Hypoindex nikterak optimisticky. Rostou od svého historického dna z poloviny roku 2005. A podle oslovených odborníků je čeká růst i v letošním roce.

 

Úrokové sazby hypoték letos vzrostou!

 

V loňském roce se úroková sazba hypoték dostala na úroveň 5,61 % - a to jak v průměrném vyjádření za celý rok, tak ve výsledcích za poslední měsíc minulého roku.

Bankovní domy jsou v pohybu úrokových sazeb zajedno: porostou. „Koncem roku 2010 bude úroková sazba patrně v řádu desetin procenta vyšší než na začátku roku - předpokládá se pozvolný nárůst inflace, což by kromě sazeb ČNB mohlo ovlivnit i finanční trh a dlouhodobé tržní sazby, od kterých se odvíjejí sazby hypoték,“ odhaduje vývoj úrokových sazeb Raiffeisenbank.

„V nejbližší době o změně sazeb hypotečních úvěrů neuvažujeme,“ uvedla Česká spořitelna. Mírný nárůst předpokládá také Českomoravská stavební spořitelna, jejímž produktům jsou hypotéky konkurencí.

Optimističtější názor zastávají zástupci hypotečních zprostředkovatelů. „Vzhledem k tomu, že ČNB již nemá další prostor pro snižování centrálních sazeb, je vše opravdu v rukou bank, ty se ale obávají postupných dopadů krize, vyššího počtu nesplácených úvěrů a prostor pro snižování obchodních marží řeší spíše navyšováním marží rizikových a to způsobuje stagnaci sazeb, která se dá očekávat i  průběhu celého roku,“ odhaduje vývoj sazeb Stanislav Obešlo, obchodní ředitel franšízové sítě Gepard Finance.

Ještě příznivější výhled pro lidi uvažující o hypotéce má Martina Veselá, obchodní ředitelka společnosti Hyposka: „Očekáváme stagnaci, popř. mírný pokles úrokových sazeb oproti roku 2009.“

Mírný pokles úrokových sazeb hypoték nevylučuje ani Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum: „Spíše stagnace. Pokles může mírný přijít, avšak bude do konce roku eliminován tlakem na růst požadovaných výnosů ze státních dluhopisů s rostoucím dluhem.“

Nejprve pokles a náledný růst úrokových sazeb hypoték očekává také mBank: \"Očekáváme, že úroky půjdou v prvním pololetí dolů a hypotéky zlevní. Proti tomu půjdou nejspíš kroky ČNB v druhé půlce roku - myslíme si, že centrální banka začne opět zvyšovat sazby a úvěry na bydlení tak v závěru roku mírně podraží.\"

Optimismus ovšem s hypotečními makléři nelze sdílet. Naprostá většina respondentů očekává zvýšení počtu nesplácených hypotečních úvěrů, z čehož lze očekávat spíše další zvyšování rizikových marží - v překladu: zvyšování úrokových sazeb.

Zároveň Česká národní banka nemá další prostor pro snižování základních úrokových sazeb. Naopak je pravděpodobně v průběhu roku bude zvyšovat. A přestože české banky na pokles sazeb ČNB koncem roku 2008 nezareagovaly poklesem úrokových sazeb hypoték, při opačném pohybu sazeb lze očekávat velmi pružnou reakci.

 

Nesplácené úvěry aneb Delikvence vzroste

 

Nesplácené úvěry stály za zrodem finanční krize, která se přelila i do České republiky. Objem nesplácených úvěrů ovšem v české kotlině zdaleka nedosahoval rozměrů jako v jiných zemích. Na druhou stranu není všem dnům konec. A nejhorší podle některých odhadů máme ještě před sebou.

„Počítáme s tím, že rok 2010 bude pro české banky nejhorší právě kvůli nutné tvorbě opravných položek. Počítáme s kulminací míry nezaměstnanosti právě v letošním roce, vývoj nesplácených dluhů domácností přitom vývoj nezaměstnanosti výrazně kopíruje,“ uvádí ve své odpovědi Raiffeisenbank.

Stejný názor zastává i ČMSS: „Vzhledem k očekávanému růstu nezaměstnanosti se dá předpokládat, že odpovídajícím způsobem přibude klientů neschopných řádně splácet hypotéky.“

Další důvod pro růst podílu delikvence uvádí Stanislav Obešlo z Gepard Finance: „Velký podíl na tom má samozřejmě i skutečnost, že poslední dva roky již bilanční suma všech úvěrů rostla velmi pomalu, a tak se poměr klasifikovaných úvěrů postupně navyšuje.“

Podle České spořitelny již ke konci loňského roku došlo ke stabilizaci: „Hypotéky obecně patří k úvěrům, které se splácejí relativně dobře, protože většinou financují „střechu nad hlavou“. Pokud mluvíme za celé portfolio nesplácených úvěrů, nejen hypotečních (tzn. úvěry 90 a více dní po splatnosti), pozorujeme, že na konci roku se vývoj stabilizoval a dále se nezvyšuje, což chápeme jako pozitivní signál.“

Josef Rajdl z Fincentra očekává objem nesplácených úvěrů na úrovni 2 % a dodává: „Bez výrazného vlivu na banky - jen se možná rozšíří bankovní oddělení pro správu nemovitostí.“

Čtěte také:
- Úrokové sazby hypoték stagnují, vývoj neodhadnou ani odborníci
- Dotaci na starší byt nebo dům mohou opět získat mladé rodiny
- Úvěr ze stavebního spoření lidé splácí lépe než hypotéku
- Hypotéka, nebo pojištění přes internet? Máte svá práva!
- Dotaci úrokové sazby na hypotéku nezískáte u každé banky

Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články