Úroky u hypoték i jiných úvěrů porostou

12. 4. 2017 – 0:00 | Půjčky | red | Diskuze:

Úroky u hypoték i jiných úvěrů porostou
zdroj: freeimages.com

ČNB ukončila intervence na devizovém trhu a uvolnila českou korunu. Bezprostřední reakcí bylo posílení koruny. Ukončení kurzového závazku ale zvýší úrokové sazby. I hypotečních úvěrů.

Česká národní banka (ČNB) opustila minulý čtvrtek ve 12:30 kurzový závazek na mimořádném měnověpolitickém zasedání Bankovní rady ČNB. Česká koruna bez intervencí začala krátce poté posilovat. Ještě týž den posílila a podívala se pod 26,60 Kč/EUR. Intervence ČNB ale nedržely pouze slabou korunu. Boj proti posilování české koruny též držel nízké úrokové sazby.

Ukončení intervencí ČNB se projeví i v cenách hypotečních a dalších úvěrů. Jejich sazby porostou. U úvěrových produktů ale změna potrvá déle a sazby porostou pozvolna. Krátce poté, kdy ČNB ukončila intervence, se zvýšily výnosy českých státních dluhopisů. Následovat bude pravděpodobně zvýšení sazeb na mezibankovním trhu. A z něj se teprve přenese na hypotéky a spotřebitelské půjčky.

Jak intervence ČNB snižovaly úrokové sazby

Česká národní banka udržovala kurz české koruny „poblíž hranice 27 Kč/EUR“. Jakmile koruna měla tendenci posílit, přišla ČNB s nově „vytištěnými“ korunami a nakoupila eura. Vyšší nabídka korun vedla k oslabení koruny – a k udržení kurzu nad 27 Kč/EUR.

Proti ČNB stáli především spekulanti. Ti se nyní budou stahovat a budou koruny prodávat, jakmile koruna (pro jejich spekulativní plán) dostatečně posílí. Klesne tedy poptávka po českých státních dluhopisech, které nakupovali, a jejich úrokové sazby (výnosy) vzrostou. Ostatně, to se již děje.

Zatímco [ve čtvrtek] dopoledne byl výnos dvouletých dluhopisů ještě -0,35 %, po ukončení kurzového závazku vystřelil nahoru a v současné době  se pohybuje kolem -0,16 %, nejvyšší úrovni od loňského srpna,“ uvedl krátce po ukončení intervencí ČNB Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Úrokové sazby hypoték pod tlakem

Oddělit jednotlivé vlivy růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů je téměř nemožné. Od 1. dubna 2017 začalo platit zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték s vyšším LTV (banka nesmí poskytnout více než 90% hypotéku a v rozmezí LTV – úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti – od 80 % do 90 % smí poskytnout jen 15 % nových úvěrů. Výsledkem bylo téměř okamžité zvýšení nabídkových sazeb hypoték nad 80 % LTV.

Zároveň banky zřejmě ještě zcela nepromítly do sazeb zvýšení rizika pro ně plynoucího z nového zákona o spotřebitelském úvěru. I tento „prospotřebitelský“ zákon s novými pravidly na „ochranu spotřebitele“ vede ke zdražení hypoték.

A do této situace ČNB ukončila svůj kurzový závazek, který k růstu úrokových sazeb také přidá. Ale vliv na hypotéky nebude mít pravděpodobně bezprostředně. Okamžitě se změna projevila na trhu českých státních dluhopisů. Poté se přenese na cenu zdrojů bank – na mezibankovní trh. Tam to neprodleně (následující měsíc) pocítí klienti s variabilní úrokovou sazbou.

Kdy porostou úrokové sazby hypoték?

“Konec intervencí se od České národní banky dal očekávat, bylo to jen otázkou času. Lze očekávat, že úrokové sazby půjdou pomalu nahoru, což ovlivní i cenu úvěrů. Nepředpokládám však, že by se měly úvěry dramaticky zdražovat,“ říká Tomáš Konvička, obchodní ředitel Fair Credit.

„Je pravděpodobné, že ČNB nebude chtít hýbat s oficiálními sazbami, dokud neuvidí, že se neusadila post-intervenční volatilita. První růst úrokových sazeb tak přijde pravděpodobně výrazně později, než předpokládá poslední prognóza centrální banky. A nedá se teoreticky vyloučit ani zavedení záporných sazeb – v případě, že by časem vyšší úroveň kratšího konce české dluhopisové křivky začala přitahovat do korun nový spekulativní kapitál. To však v tuto chvíli není na pořadu dne,“ uvádí Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

-Petr Zámečník | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,480 24,600
USD 25,020 25,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články