Úvěry od státu mají rozhýbat výstavbu nových "paneláků"

3. 5. 2011 – 10:15 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úvěry od státu mají rozhýbat výstavbu nových "paneláků"
Chceme udělat z výstavby nájemních bytů atraktivní záležitost pro investory, uvedl ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Ľubomír Vais. Ilustrační foto: Finep | zdroj: NašePeníze.cz

V rámci přípravy nové koncepce bytové politiky a podpory výstavby nájemních bytů se Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo dát větší důraz na takové formy podpory výstavby, které jsou výhodnější z hlediska státního rozpočtu. Týká se to například ústupu od klasických dotací směrem k dlouhodobým úvěrům se zvýhodněnou úrokovou sazbou. Státu se totiž v takovém případě peníze vrací a může je použít na další projekty.

Výše úrokové sazby takového úvěru bude určena i na základě cílové skupiny projektu. V případě, že bude výstavba zaměřena na seniory či sociálně handicapované občany bude úroková sazba začínat na 2% p.a. V případě běžného nájemního bydlení, pak začne od 3,5% p.a. Podmínky pro udělení tohoto zvýhodnění musí projekt splňovat po celou dobu splácení úvěru nejméně však 10 let. "Chceme udělat z výstavby nájemních bytů atraktivní záležitost pro investory," uvedl ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Ľubomír Vais.

V současné chvíli prochází meziresortním řízením návrh Nařízení vlády, které by mělo umožnit realizaci pilotních projektů výstavby nájemních bytů, a to prostřednictvím úvěrů s dlouhou dobou splatnosti. Úvěr je poskytován ve výši maximálně 70 % celkových rozpočtových investičních nákladů. Splatnost úvěru by činila nejvýš 30 let. Poskytovatelem úvěru by měl být Státní fond rozvoje bydlení.

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,400
USD 22,390 22,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články