Uživatelé internetového bankovnictví často nemají nainstalovaný antivir

10. 8. 2011 – 20:02 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Uživatelé internetového bankovnictví často nemají nainstalovaný antivir
uživatelé internet bankingu především do tří základních kategorií, které charakterizují jejich technické znalosti, zabezpečení i chování v on-line světě, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Takřka polovina (47 procent) domácích uživatelů internetového bankovnictví nemá nainstalován ani základní antivirový software. Vyplývá to z průzkumu společnosti Javelin Strategy & Research, o kterém ve středu informovala společnost McAfee.

Průzkum navíc ukazuje, že v USA, ale i jinde na světě, spadají uživatelé internet bankingu především do tří základních kategorií, které charakterizují jejich technické znalosti, zabezpečení i chování v on-line světě.

Rozdělení do skupin do značné míry koresponduje s věkem. Rozdělení na základní skupiny podle on-line chování se navíc netýká pouze internetového bankovnictví, ale příslušná doporučení se hodí uživatelům i při nakupování v e-shopech, vzhledem k jejich chování v sociálních sítích nebo při internetovém vyhledávání.

<%Anketa44%>

Nadšení, kompetentní, ale neopatrní – do této skupiny spadají především uživatelé ve věku 18 až 24 let. Mají značné technické znalosti i vztah k technologiím, ale jsou často přehnaně sebevědomí a mnohdy nedodržují ani základní bezpečnostní návyky. Na 68 procent uživatelů z této skupiny nepoužívá ani základní antivirové řešení. Jsou značně zranitelní vůči bankovnímu malwaru.

"Tipy pro ochranu: Pracujte s čistým PC. Ověřte, zda na počítači nemáte malware. Používejte komplexní bezpečnostní software, který poskytuje ochranu před viry, spywarem, adwarem i krádeží identity. Dejte si pozor na phishing. Obvykle prováděný multitasking vás činí zranitelnými. Útoky proti internetovému bankovnictví často začínají tím, že uživatel zadá své jméno a heslo na falešný web," radí Alžběta Hanibalová ze společnosti McAfee.

Další skupinou jsou zkušení uživatelé – do této skupiny patří nejčastěji lidé ve věku 25 až 45 let. Internet používají pro práci i zábavu a tvoří největší skupinu mezi uživateli internetového bankovnictví. Antivirový software používají častěji než předešlá skupina, nicméně často mají pocit, že tím pro zabezpečení udělali dost. Někteří z nich mají tendenci své zabezpečení přeceňovat.

"Tipy pro jejich ochranu jsou obdobné jako v předcházející skupině. Kromě základního bezpečnostního softwaru je vhodné nasadit i ochranu pro on-line aktivity. Kontrolujte své bankovní transakce a další aktivity na účtech, jakmile dorazí jejich potvrzení, a včas reklamujte případné nesrovnalosti," doporučuje Hanibalová.

Do poslední skupiny patří lidé nejistí v používání technologií, týká se to především lidí starších 45 let. Při použití Internetu si jsou méně jistí, menší podíl z nich má aktivováno internetové bankovnictví. Tato nejistota ale na druhé straně vede k tomu, že mají s mnohem větší pravděpodobností nainstalován antivirový i další bezpečnostní software.

"I u nich jsou základní doporučení pro ochranu stejná, jako v předchozích dvou skupinách. Nebojte se volit silnější hesla, například než je požadované minimum osm znaků. Seznamte se s tím, jak vypadá webová stránka vaší banky (logo, design), omezíte tím pravděpodobnost, že vás oklamou phishingoví podvodníci. Měli byste si i nadále dávat pozor na off-line bankovní podvody, například telefonické volání požadující sdělení důvěrných údajů," upozorňuje Hanibalová.

Doporučení společnosti McAfee se týkají i těch, kdo přistupují k on-line bankovnictví prostřednictvím tabletů nebo mobilních telefonů. "Zde lze mimo jiné doporučit především přistupovat k účtu z důvěryhodných bezdrátových sítí (nikoliv z hotelů či internetových kaváren). Stáhněte si mobilní aplikaci své banky, která zajistí, že nepracujete s falešným bankovním webem. Nainstalujte si bezpečnostní technologie pro případ ztráty/krádeže zařízení a nakonfigurujte zařízení tak, aby se po určitém čase automaticky zamykalo," radí Hanibalová.

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,390
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články