V Česku letos vzniklo více evropských společností než v celém zbytku EU

29. 8. 2011 – 21:23 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V Česku letos vzniklo více evropských společností než v celém zbytku EU
Příponu SE, má ve svém názvu řada významných společností. Například automobilka Porsche, stavební kolos Strabag, Tchibo nebo poradenská společnost Deloitte, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od ledna 2011 v Česku vzniklo 137 evropských společností (SE), ve všech ostatních zemích Evropské unie (EU) dohromady jen 35.

V celé EU sídlí 871 evropských společností, z toho 481 (55 procent) v České republice. Podle průzkumu firmy stojí za vznikem těchto subjektů především možnost dosadit do vedení méně osob, než v případě akciové společnosti. Podnikatelé tak ušetří personální náklady a omezí okruh lidí, kteří mají přístup k citlivým informacím o podnikání.

„Z průzkumu provedeného mezi klienty vyplynulo, že pro 54 procent zájemců je hlavním motivem pořízení evropské společnosti možnost obsadit vedení pouze dvěma osobami. U akciové společnosti musejí být ve vedení nejméně čtyři, v praxi nejčastěji šest osob. Najít dostatek lidí, kteří mají absolutní důvěru, považují podnikatelé za značný problém. Méně lidí ve vedení také znamená nižší personální náklady,“ uvedla obchodní ředitelka Společnosti Online Mária Ščamburová.

Druhým důvodem v pořadí zájmu byla prestižní právní forma, která byla nejdůležitější pro 25 procent klientů. Třetím důvodem v pořadí byly možnosti daňové optimalizace (12 procent), čtvrtým získání větší anonymity vlastníka (sedm procent) a poslední příčku zaujala možnost přesunout firmu do zahraničí (dvě procenta). Průzkum proběhl mezi 184 klienty firmy, kteří evropskou společnost zakoupili, nebo její nákup zvažují realizovat v letošním roce.

Zájem klientů o jednotlivé oblasti podle Ščamburové vykresluje, čemu se chtějí čeští podnikatelé vyhnout. Jak sdělila, podle českého práva musí mít akciová společnost nejméně tříčlennou dozorčí radu, která má povinnost, v rámci kontrolní činnosti, nahlížet do všech dokladů a záznamů o podnikatelské činnosti, včetně účetnictví. Představenstvo, které řídí společnost, musí mít také alespoň tři členy. Pouze v případě jediného akcionáře lze mít jednočlenné představenstvo.

„V představenstvu jsou většinou majitelé společnosti, problémovější je obsazování dozorčích rad. V nich často figurují příbuzní majitelů, protože podnikatelé se obávají vynesení citlivých informací. Loajalita se mnohdy nenosí ani v dozorčích radách a podnikatelé předpokládají, že rodinný příslušník jejich důvěru nezradí,“ upozornila Ščamburová.

Jaká dále sdělila, naprostá většina evropských společností vzniká odkupem ready-made firmy. „Založení evropské společnosti je pro většinu podnikatelů příliš složité a nákladné. V praxi jej podstupují jen velcí hráči, kteří mají dostatečné kapacity pro zvládnutí celého procesu. V Česku jde o výjimky,“ vysvětlila Ščamburová.

Příponu SE, má ve svém názvu řada významných společností. Například automobilka Porsche, stavební kolos Strabag, Tchibo nebo poradenská společnost Deloitte. Z českých společností patří mezi nejznámější skupina KKCG, RPG Industries nebo developerská společnost FINEP.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články