V Česku pracuje 238 tisíc lidí pobírajících zároveň důchod

8. 11. 2010 – 22:11 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V Česku pracuje 238 tisíc lidí pobírajících zároveň důchod
Mezi pracujícími důchodci mírně převažují ženy, Ilustrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Celkem 238 tisíc lidí, kteří pobírali v prvních třech čtvrtletích letošního roku důchod, chodilo do zaměstnání. Důchodci představují téměř pět procent všech pracujících, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Většina (150 tisíc), byli důchodci, kterým stát vyplácí řádný starobní důchod nebo předčasný starobní důchod. Více než 80 tisíc pracujících důchodců pobíralo invalidní důchod všech tří stupňů.

Největší počet starobních důchodců si přivydělává po šedesátce. Mezi 60. až 64. rokem života má práci téměř 66 tisíc důchodců, starších pracujících důchodců je 67 tisíc lidí. Jiná situace je u lidí pobírající invalidní důchod. Práci mají hlavně lidé v kategorii do 49 let a od 50 do 59 let. Zaměstnání jich má v obou skupinách dohromady zhruba 74 tisíc.

 

TIP: Pracující důchodci by měli mít vyšší penzi. Chce to prosadit ODS

 

Mezi pracujícími důchodci mírně převažují ženy. Zatímco pracujících starobních důchodců evidují statistici 72 tisíc, počet pracujících starobních důchodkyň je zhruba o šest tisíc vyšší. "Jednoznačně se tak projevuje vliv odlišné věkové hranice pro odchod do důchodu, která umožňuje zejména mladším důchodkyním dále pracovat a zároveň pobírat důchodové dávky," vysvětlil statistický úřad.

 

Spočítejte si svůj: Starobní důchod , Penzijní připojištění

 

Celá pětina, necelých 28 tisíc, penzistů pracovala v prvních třech čtvrtletích letošního roku v hlavním městě. Hranici deseti tisíc pracujících starobních důchodců překročil také Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

 

Aktuální téma: Většinu lidí nad padesát čeká nižší důchod, komu klesne, komu poroste?

 

Velké rozdíly jsou mezi pracujícími důchodci v úrovni vzdělání. Zatímco mezi starobními důchodci se základním vzděláním pracoval pouze každý padesátý, vyučenými každý dvacátý a středoškoláky každý jedenáctý, mezi vysokoškoláky měl zaměstnání každý pátý.

Zaměstnanost v Česku ovlivňují kromě důchodců také studenti. "Zapojení lidí, kteří chodí do školy a do zaměstnání je v absolutním vyjádření nižší, než je tomu u pracujících důchodců," upozornil ČSÚ. Studentů, kteří mají práci, bylo v průměru za devět měsíců letošního roku necelých 53 tisíc. V celkovém součtu tak lidé pobírající důchod a studenti tvoří šest procent všech pracujících.

Míra nezaměstnanosti v Česku dosahovala na konci října 8,5 procenta. Ke konci října evidovaly úřady práce 495 tisíc uchazečů o zaměstnání. Proti září se počet nezaměstnaných snížil o více než pět tisíc.

-Tomáš Paták,Mediafax

K tématu:

- Důchodcům se vyplatí pracovat, radí ČSSZ

- Odchod do důchodu bude v sedmdesáti letech - v celé EU

- Jak si zajistit co nejvyšší státní důchod?

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,340 25,460
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články