V Česku se bude pěstovat marihuana ve velkém

24. 10. 2011 – 13:26 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V Česku se bude pěstovat marihuana ve velkém
Zákon by přísně zapovídal pěstování marihuany podomácku, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Konopí, které by pomohlo českým pacientům v boji s jejich chorobou, se bude zřejmě pěstovat i v Česku. Tak zní jeden ze závěrů pondělního setkání členů pracovní skupiny za zpřístupnění konopí pro léčbu a výzkum v České republice, se kterými Mediafax seznámil její vedoucí Tomáš Zima.

"Pěstovat a posléze do lékáren dodávat konopí pro léčebné účely by mohly firmy, které o to zažádají a splní podmínky stanovené zákonem," uvedl Zima.

Experti nezavrhli ani další ze zvažovaných možností. V úvahu totiž od počátku připadalo i to, že by stát rostliny dovážel ze zahraničí. Lékárníci by na recept vydávali i konopí vypěstované mimo hranice České republiky.

Předmětem jednání byl i samotný proces předepisování. "Shodli jsme se na tom, že preskripce musí být regulovaná. Ve hře je i to, že by pacienti, kterým lékař recept vystaví, byli evidováni ve zvláštním registru," tlumočil Zima další ze závěrů pondělní schůzky.

Zdůraznil, že i nadále by zákon přísně zapovídal pěstování marihuany podomácku, a to i tehdy, pokud by pěstiteli sloužila k léčbě jeho neduhů. "Samopěstování zůstane zakázané," ujistil Zima.

Termín příštího setkání stanovili odborníci na 12. prosince. Z této schůzky už by měly vzejít návrhy novel příslušných zákonů, které pěstování konopí pro léčebné účely umožní.

Používání konopí a jeho extraktů pro léčebné účely by například také legalizovala drtivá většina (92 procent) příznivců strany Věci veřejné (VV), opačného názoru bylo jen osm procent z nich.

"Velmi vítám, že se konečně podařilo nastartovat proces, na jehož konci může být legalizace konopí k léčebným účelům," zmínil k tématu lékař a místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Jiří Štětina (VV). "Je zřejmé, že je třeba určit instituci, která bude pěstování konopí pro účely výzkumu a léčby kontrolovat a zamezí jeho distribuci na černý trh," dodal Štětina.

"Před skutečností, že marihuana může pomáhat zmírňovat následky některých nemocí, strkali čeští politici i celé ministerstvo zdravotnictví dlouhá léta hlavu do písku. Z ignorance, nebo zbabělosti? To už je jedno," doplnil předseda VV Radek John. Upozornil ale přitom, že legalizace se nemá týkat užívání konopí pro "rekreační účely".

"Odborníci navrhují, aby marihuana pro léčebné účely byla pěstována za přísné kontroly čistoty a koncentrace THC, nikoliv v domácnostech, kde nikdo netuší, jaké množství účinné látky obsahuje," uvedl John, aby uzavřel: "Nikdo asi nebude zpochybňovat, že je třeba využít každé možnosti, jak zmírnit utrpení nemocných. Před námi stojí jedna z nich."

-Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články